Warszawa: centralne uroczystości Dnia Polskiego Państwa Podziemnego

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 16:37
Mija 78. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. 27 września obchodzony jest Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. Funkcjonowało pod niemiecką i sowiecką okupacją, organizując m.in. konspiracyjną armię, wymiar sprawiedliwości i sądownictwo. Te karty historii przypominane są dziś w wielu miastach w Polsce.
Obchody 78. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Warszawie
Obchody 78. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w WarszawieFoto: PAP/Tomasz Gzell

Centralne obchody z udziałem kombatantów, władz państwowych i samorządowych zorganizowano w Warszawie przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. 

- Polskie Państwo Podziemne było fenomenem, który nie miał odpowiednika w okupowanej Europie - powiedział do uczestników uroczystości wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński z Prawa i Sprawiedliwości.

Czytaj więcej
panstwo-podziemne-pap-663.jpg
Powstanie Polskiego Państwa Podziemnego

Polskie Państwo Podziemne było fenomenem, który nie miał odpowiednika w okupowanej Europie - powiedział do uczestników uroczystości wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński z Prawa i Sprawiedliwości. Jego zdaniem, to jasno dowodzi, że nasz naród chce i potrafi być gospodarzem we własnym kraju nawet w najtrudniejszych warunkach.

Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej major Leszek Żukowski zaznaczał, że na uwagę zasługuje fakt, iż w ramach Polskiego Państwa Podziemnego współpracowali zwolennicy przedwojennej opozycji i sanacji. 

Podczas uroczystości przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej odczytano apel pamięci i złożono wieńce. Ceremonię zwieńczyła salwa honorowa. 

Wcześniej kwiaty złożono przed pomnikiem generała Stefana Grota-Roweckiego, pierwszego dowódcy sił zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego - Armii Krajowej

koz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak