X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dorota Truszczak i prof. Andrzej Nowak nagrodzeni przez Radę Programową Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2017 20:33
Dorota Truszczak z radiowej Jedynki oraz profesor Andrzej Nowak - historyk związany z Uniwersytetem Jagiellońskim i Instytutem Historii PAN, zostali nagrodzeni przez Radę Programową Polskiego Radia za 2016 rok. Laureaci zostali wyróżnieni za cykl "Historia żywa" emitowany na antenie Programu 1 Polskiego Radia. Nagrodę wręczył Jacek Sobala - prezes zarządu Polskiego Radia.
Audio
  • Profesor Andrzej Nowak o audycjach z cyklu "Historia żywa" (IAR)
  • Dorota Truszczak o audycjach z cyklu "Historia żywa" (IAR)
  • Krzysztof Czabański o nagrodzie Rady Programowej dla audycji "Historia żywa" (IAR)
Prof. Andrzej Nowak i Dorota Truszczak
Prof. Andrzej Nowak i Dorota TruszczakFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Cykl audycji "Historia żywa" nadawany jest w radiowej Jedynce w każdą sobotę po godz. 14. Są to spotkania z historykiem prof. Andrzejem Nowakiem, których ideą jest pokazywanie historii - nie jako wiedzy zamkniętej w podręcznikach, ale elementu tożsamości narodowej, który wpływa na naszą teraźniejszość i dokonywane wybory życiowe. Audycje są ciekawą, świetnie skomponowaną rozmową - dialogiem okraszonym muzyką z epoki oraz dźwiękowymi dokumentami - listami, pamiętnikami, fragmentami literatury pięknej itp.

W czasie cotygodniowych, 40-miutowych audycji Dorota Truszczak i prof. Andrzej Nowak w atrakcyjny i przystępny sposób przedstawiają znane i nieznane fakty z historii Polski. A wśród bohaterów przeciwstawiane są sobie takie postaci, jak m.in. kardynał Stefan Wyszyński i Edward Gierek, Bolesław Bierut i Władysław Gomułka, generałowie Władysław Anders i Karol Świerczewski, Zbigniew Herbert i Andrzej Wajda, Jan Lechoń i Jarosław Iwaszkiewicz, czy Tadeusz Kościuszko i książę Józef Poniatowski.

Mówić ciekawie o historii

Wręczając nagrodę prezes Polskiego Radia Jacek Sobala dziękował zwycięzcom za wzbogacanie anten Polskiego Radia - To są takie perły, przykłady, które można pokazywać i chwalić się tym, że powstają w Polskim Radiu dzięki Państwa talentowi i pracy - powiedział Jacek Sobala.

Jak podkreślają laureaci - oboje współtworzyli pomysł na audycję. - Idea była taka, żeby mówić ciekawie o historii, a potem zastanawialiśmy się jak to zrobić, czy wprowadzić pomysł z dwoma postaciami - powiedział profesor Andrzej Nowak. Dorota Truszczak dodała, że założenie było proste ale realizacja okazała się wyzwaniem, które jednak przyniosło dobre efekty.

W cyklu audycji nieraz ukazywano przeciwstawne postaci. Bohaterami jednej z nich byli generałowie Władysław Anders i Karol Świerczewski. Jak wyjaśnił historyk - chodziło o pokazanie dróg życiowych, które przebiegają w tym samym czasie.

- Bohaterowie stają przed podobnymi dylematami, ale dokonują różnych wyborów - powiedział profesor Andrzej Nowak. W audycjach z cyklu "Historia Żywa" można zapoznać się z dokumentami - listami, pamiętnikami czy literaturą z epoki,przedstawiane są znane i nieznane fakty. Jak podkreśla Dorota Truszczak, jest to możliwe dzięki bogactwu zbiorów w archiwach radiowych.

Przewodniczący Rady Programowej Polskiego Radia Mirosław Wąsik tłumaczył, że wybierając zwycięzców szczególnie zwrócono uwagę na walory społeczne i edukacyjne audycji. - Postaci nabierają barw, stają się obecne i chociaż sprawy, o których Państwo mówicie należą do przeszłości, to jednak okazuje się, że te wybory, wartości, dylematy są ciągle aktualne - zaznaczył przewodniczący Rady Programowej Polskiego Radia. Dodał, że ważne było również to, że audycja wypełnia misję publiczną Polskiego Radia.

Z kolei dyrektor-redaktor naczelny radiowej Jedynki Rafał Porzeziński powiedział, że kolejne odcinki audycji "Historia żywa" w sposób ciekawy i przystępny opowiadają o historii Polski i są bardzo bliskie człowieka, pozwalają poznać sprawy, które były dylematami ludzkimi, a nie tylko państwowymi, czy narodowymi.

Także przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański chwali wybór Rady Programowej. - Te audycje historyczne przyciągają słuchaczy - podkreślił.

Do nagrody Rady Programowej Polskiego Radia za 2016 rok zgłoszono 5 kandydatur. Poza autorami audycji "Historia żywa" byli to: Dorota Gacek za cykl audycji w Programie 2 Polskiego Radia (m.in. "Tygiel literacki" i "Sezon na Dwójkę"); Maria Szabłowska - za audycję "Leniwa niedziela" w radiowej Jedynce; Irena Piłatowska-Mądry ze Studia Reportażu i Dokumentu (m.in. za reportaż "Ursus 76") oraz dziennikarze Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej za cykl audycji Eurostat.

Profesor Andrzej Nowak jest historykiem związanym z Uniwersytetem Jagiellońskim i Instytutem Historii PAN. Autor wielu książek i publicysta, zajmuje się m.in. myślą polityczną Europy Wschodniej XIX-XX wieku. Jest znawcą historii stosunków polsko-rosyjskich.

Dorota Truszczak jest komentatorem w Redakcji Kultury i Edukacji w Programie 1 Polskiego Radia. Zajmuje się popularyzacją nauki i historii. - Wybrałam radio, bo to teatr wyobraźni. Pozwala mi być niemalże codziennie i w Kosmosie, i wgłębi Ziemi. A ostatnio odbywać także podróż w czasie dzięki realizacji cykli historycznych - mówi dziennikarka, która prowadzi w Jedynce również magazyn kulturalno-naukowy "Eureka" oraz jest pomysłodawczynią i jedną z autorek cyklu audycji "Ludzie Niepodległości" - przypominającego znanych i nieznanych bohaterów czasów odzyskiwania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

mr, PolskieRadio.pl, IAR

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dziennikarze Polskiego Radia nagrodzeni w konkursie "Bałtyk 2017"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 18:18
Znamy wyniki ogólnopolskiego konkursu reportażu i dokumentu radiowego "Bałtyk 2017". W tym roku spośród 25 zgłoszonych reportaży radiowych poświęconych tematyce morskiej, aż dwie nagrody główne oraz nagroda publiczności przyznane zostały dziennikarzom Polskiego Radia.
rozwiń zwiń