I prezes SN tajnym współpracownikiem aparatu bezpieczeństwa PRL? Małgorzata Gersdorf odpowiada

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2017 17:13
Członek Trybunału Stanu Robert Majka zwrócił się do I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf by przedłożyła decyzję IPN świadczącą o tym, że "nie była tajnym współpracownikiem wojskowego i cywilnego aparatu bezpieczeństwa PRL". Portal PolskieRadio.pl zapytał ją czy odpowie na te zapytanie?

Pytanie Majki, które zostało przesłane również do wiadomości m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i prezesa IPN Jarosława Szarka, powstało w związku z książką Macieja Marosza "Resortowe togi".

Autor zapowiadanej publikacji sugeruje, że "prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf w latach 70., jako czynny prawnik była aktywnym działaczem Socjalistycznego Związku Studentów Polskich". Inne informacje zawarte w książce, a dotyczące wyjazdów Gersdorf do RFN w 1984 r., świadczą o tym, że "mogła podjąć współpracę z aparatem bezpieczeństwa państwa PRL, a to wpłynęło znacząco na późniejszą karierę sędzi".

"Wobec powyższego wnoszę o wyjaśnienie przez Panią Przewodniczącą na piśmie ww. okoliczności oraz przedłożenie sędziom i członkom Trybunału Stanu w kadencji 2015-2019, decyzji z IPN, zaświadczającej, że Małgorzata Gersdorf nie była tajnym współpracownikiem wojskowego i cywilnego aparatu bezpieczeństwa państwa PRL" - czytamty w piśmie Majki.

Portal PolskieRadio.pl zapytał I prezes Sądu Najwyższego, czy odpowie na przesłane pytanie. Odpowiedź w materiale video.

Michał Fabisiak, PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także