Wielka Brytania podtrzymuje zobowiązania wojskowe wobec Europy

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 11:36
Wielka Brytania podtrzymuje swoje zobowiązania na rzecz bezpieczeństwa w Europie. Podczas wizyty w Estonii, premier Theresa May oświadczyła, że mimo Brexitu, jej kraj nie zrezygnuje z dotychczasowych zobowiązań na rzecz innych państw. Ta deklaracja jest szczególnie ważna dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski.
Theresa May przyjechała do Tallina na nieformalny szczyt cyfrowy przywódców Unii Europejskiej
Theresa May przyjechała do Tallina na nieformalny szczyt cyfrowy przywódców Unii EuropejskiejFoto: PAP/EPA/WILL OLIVER

Brytyjska premier deklarowała, że mimo rozpoczęcia wychodzenia z Unii Europejskiej, jej kraj nie zmieni wcześniejszych decyzji w sprawach bezpieczeństwa. Chodzi tu między innymi o brytyjskich żołnierzy, którzy zostali wysłani na wschodnią flankę NATO. - Zjednoczone Królestwo podtrzymuje swoje zaangażowanie w bezpieczeństwo Europy. Nadal będziemy pomagać krajom Unii, które są ofiarami agresji, terroryzmu czy katastrof naturalnych. W czasach, gdy Rosja świadomie łamie prawo międzynarodowe, musimy wspólnie bronić naszego systemu, liberalnej demokracji, praw człowieka i litery prawa - mówiła Theresa May. Deklaracja ta jest szczególnie ważna dla rządów Polski i Estonii. To właśnie w tych dwóch krajach stacjonują brytyjscy żołnierze w ramach obecności na wschodniej flance NATO. W Estonii jest ich 800, a w Polsce 150.

Równocześnie szefowa brytyjskiego rządu zaapelowała do krajów Unii Europejskiej, by przychylnie odnieśli się do jej propozycji w sprawie warunków Brexitu, przedstawionych w ubiegłym tygodniu we Włoszech. W ostatnich dniach główni negocjatorzy z ramienia Unii przyznali, że dotychczasowe rozmowy nie przyniosły zadowalająco dużego postępu w sprawie warunków rozwodu Londynu z Brukselą.

Theresa May przyjechała do Tallina na nieformalny szczyt cyfrowy przywódców Unii Europejskiej. Jeszcze przed szczytem pojechała do bazy wojskowej na północy Estonii, by spotkać się ze stacjonującymi tam brytyjskimi żołnierzami.

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiceminister obrony Wielkiej Brytanii: polsko-brytyjski traktat obronny przed końcem roku

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 06:29
Brytyjski wiceminister obrony Mark Lancaster powiedział, że spodziewa się podpisania przed końcem roku polsko-brytyjskiego traktatu o relacjach obronnych. - To podkreśla, że nasza relacja z Polską będzie się nadal rozwijać - powiedział.
rozwiń zwiń