Rosja chce szukać dyplomatycznych rozwiązań ws. Korei Północnej

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 21:31
O gotowości Moskwy do wspólnych wysiłków w celu znalezienia rozwiązań w regionie drogą dyplomatyczną, w tym problemu Korei Północnej, zapewniło w piątek rosyjskie MSZ w komunikacie po "konsultacjach" z przedstawicielką KRLD.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Tzw. konsultacje przeprowadzili tego dnia w Moskwie ambasador do specjalnych poruczeń Oleg Burmistrow i dyrektor generalna Departamentu Ameryki Północnej w północnokoreańskim MSZ Czo Son Hu. Przedstawicielkę MSZ Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej przyjął też wiceminister spraw zagranicznych Rosji Igor Morgułow.

Według rosyjskiego MSZ przeprowadzono wyczerpującą wymianę poglądów na temat sytuacji na Półwyspie Koreańskim i w Azji Północno-Wschodniej.

Konsultacje, jak pisze AFP, odbyły się w chwili, gdy trwa poważny kryzys między USA a Koreą Północną, a liderzy obu państw mnożą wzajemne groźby od czasu, gdy Pjongjang na początku września przeprowadził próbę jądrową.

Prezydent USA Donald Trump przemawiając w ubiegłym tygodniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ ostrzegł przywódcę Korei Płn. Kim Dzong Una, że kontynuowanie przez niego programu nuklearnego jest "samobójczą misją". Nazywając go "Rocket Man" - od tytułu piosenki Eltona Johna - Trump zagroził, że Stany Zjednoczone w przypadku ataku KRLD będą zmuszone "całkowicie zniszczyć" ten kraj. To Pjongjang uznał za wypowiedzenie wojny. Minister spraw zagranicznych Korei Płn. Ri Jong Ho oświadczył, że Pjongjang zastrzega sobie prawo do reakcji.

W niedzielnym programie telewizji NTV szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow podkreślił, że obecny kryzys można rozwiązać za pomocą bardziej elastycznego podejścia. - Tyko łagodnie, sugestiami i perswazją - powiedział Ławrow pytany o położenie kresu groźbom ze strony Pjongjangu.

Korea Północna ogłosiła 3 września, że "całkowitym powodzeniem" zakończyła się próba ładunku wodorowego przeznaczonego do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych ICBM. Kolejna, szósta już próba nuklearna reżimu w Pjongjangu wywołała oburzenie i sprzeciw wspólnoty międzynarodowej.

Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie zaostrzyła 12 września sankcje przeciwko Korei Północnej. Wprowadzono m.in. zakaz eksportu tekstyliów przez Koreę Północną i ograniczono dostawy paliw do tego kraju. Była to dziewiąta od 2006 roku rezolucja RB ONZ w sprawie sankcji wobec Korei Północnej za jej program nuklearny i rakietowy.

mr

Zobacz więcej na temat: Korea Północna Rosja ŚWIAT
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sprawa śmierci studenta wpływa na relacje USA z Koreą Północną

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 15:03
Sprzeczne wersje rodziców i lekarzy podgrzewają spekulacje wokół śmierci studenta Otto Warmbiera. Jaka była prawdopodobna wersja wydarzeń i czy wpłynie to na dalsze relacje amerykańsko-północnokoreańskie. Gościem Polskiego Radia 24 był Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego.
rozwiń zwiń