Dymisja sekretarza zdrowia USA. Podniebna afera

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 07:19
Sekretarz zdrowia USA Tom Price zrezygnował ze stanowiska. Dymisja jest skutkiem kontrowersji związanych z korzystaniem przez niego z prywatnych odrzutowców podczas podróży służbowych. Prezydent Trump przyjął rezygnację Price’a.
Audio
  • Sekretarz zdrowia USA Tom Price zrezygnował ze stanowiska. Korespondencja Marka Wałkuskiego (IAR)
Tom Price
Tom PriceFoto: PAP/PA/MICHAEL REYNOLDS

Amerykańskie media ujawniły, że Tom Price 26 razy udał się w podróże służbowe wyczarterowanymi odrzutowcami. Na tych samych trasach często dostępne były wielokrotnie tańsze loty rejsowe.

Lot ministra do Nashville kosztował 18 tysięcy dolarów. Za podróż Price’a odrzutowcem do Filadelfii, dokąd można dojechać samochodem w 2,5 godziny, resort zdrowia zapłacił 25 tysięcy dolarów. Łącznie podróże ministra prywatnymi samolotami kosztowały amerykańskich podatników 400 tysięcy dolarów. 

Początkowo doradcy Toma Price’a bagatelizowali informacje mediów i przekonywali że z lotów czarterowych korzystano w wyjątkowych sytuacjach. Później sekretarz zdrowia publicznie przeprosił za swoje zachowanie i zaoferował zwrot kosztów własnych miejsc w samolotach na łączną sumę 52 tysięcy dolarów.

Kontrowersje jednak narastały a do krytyki członka swego gabinetu dołączył prezydent Donald Trump, który wczoraj oświadczył, że jest niezadowolony z działań Toma Price’a. Niedługo potem Biały Dom ogłosił, że sekretarz zdrowia podał się do dymisji. 

Rzeczniczka prezydenta Trumpa Sarah Sanders poinformowała, że od tej pory wszystkie podróże członków rządu wyczarterowanymi samolotami muszą być zatwierdzone przez szefa personelu Białego Domu. 

fc

Zobacz więcej na temat: USA ŚWIAT Donald Trump
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

USA: śledztwo w Białym Domu w sprawie skrzynek e-mailowych

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 07:48
Organizacja medialna "Politico" poinformowała w piątek o wszczęciu przez Biały Dom wewnętrznego śledztwa w sprawie używania prywatnych skrzynek mejlowych do oficjalnej korespondencji przez doradców prezydenta Donalda Trumpa, w tym członków jego rodziny zatrudnionych w administracji.
rozwiń zwiń