X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Burza wokół "Towarzysza generała"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2010 12:47
Lewica bierze w obronę generała Wojciecha Jaruzelskiego. Chodzi o film Grzegorza Brauna wyemitowany w poniedziałek w TVP.
Audio

Lewica bierze w obronę generała Wojciecha Jaruzelskiego. Chodzi o film Grzegorza Brauna i Roberta Kaczmarka wyemitowany w poniedziałek w TVP, w którym zarzuca się mu, że był agentem komunistycznych Wojskowych Służb Informacyjnych i brał udział w antysemickiej czystce.

Politycy prawicy zwracają uwage, że film przedstawiał fakty z życia Jaruzelskiego.

Film o Wojciechu Jaruzelskim pod tytułem "Towarzysz generał" prezentuje czarno-białą wizję historii - uważają politycy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. SLD w sprawie emisji dokumentu skierował do TVP list protestacyjny.

Na konferencji prasowej Tadeusz Iwiński zarzucił filmowi przedstawianie nieobiektywnej wizji historii:

Iwiński podkreślił, ze kolejne pokolenia mają prawo do własnej interpretacji historii, jednak powinno to być obiektywne. Poseł dodał, że generał Wojciech Jaruzelski hołdował koncepcji pojednania, czego w dokumencie nie ukazano.

Wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu Jerzy Wenderlich podkreślił, że w mediach publicznych historia nie może być tak zakłamywana. Jak podkreślił, TVP nie może opowiadać o historii, kierując się "zmyśleniem i obsesją".

Przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski uważa, że publikacja była jednostronna, bo w filmie wypowiadali się tylko krytycy generała. Stąd wszelkie kwestie były rozstrzygane wyłącznie na jego niekorzyść.

Grzegorz Napieralski zwraca uwagę, że w filmie na temat generała wypowiada się m.in. Sławomir Cenckiewicz i Piotr Gontarczyk, autorzy sławnej publikacji "SB, a Lech Wałęsa". Jego zdaniem to dowodzi stronniczości tej publikacji. Szef klubu Lewica winą za to obarcza głównie IPN, ale ma również pretensje do TVP, że wyemitowała film.

Film pokazuje fakty

Politycy prawicy uważają, że wyemitowany wczoraj w TVP film o Wojciechu Jaruzelskim przedstawia nieznane powszechnie ale prawdziwe fakty z życiorysu generała.

Fakty podane w filmie są bezsporne, a o ich interpretację można się spierać - uważa rzecznik Klubu Parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak.

Zdaniem posła PiS, zastanawiające jest to, że Wojciech Jaruzelski tak szybko awansował, został w wieku 33 lat generałem, miał świetne relacje z ośrodkiem decyzyjnym w Moskwie i jednocześnie olbrzymi wpływ na Ludowe Wojsko Polskie:

Mariusz Błaszczak jest przekonany, że informowanie o faktach jest słuszne w sytuacji, gdy niektóre środowiska lewicowe stawiają generała Jaruzelskiego za wzór:

"Towarzysz Generał" to film z tezą, tyle, że teza została dobrze udowodniona - uważa Ludwik Dorn z Polski Plus.

Były marszałek Sejmu nie zgadza się z zarzutem jednostronności filmu:

Mariusz Błaszczak powiedział, że jeżeli film "Towarzysz generał" przedstawia fakty stawiające generała Jaruzelskiego w bardzo złym świetle, to warto pamiętać, że wcześniej powstało wiele innych filmów ukazujacych jego wątpliwe zasługi.

Rzecznik Klubu Parlamentarnego PiS podkreślił, że po filmie odbyła się telewizyjnym studiu dyskusja publicystów, którzy wyrażali różne poglądy i rzetelność dziennikarska została zachowana.

"Jaruzelski był postacią negatywną"

Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik docenia film
Grzegorza Brauna i Roberta Kaczmarka. Jego zdaniem to pierwszy dokument, który w tak pełnym wymiarze ukazuje postać Wojciecha Jaruzelskiego.

Jak tłumaczy historyk, trudno się dziwić, że fakty przedstawione w filmie są negatywne, bo wynikają z konsekwentnych wyborów generała w poszczególnych etapach życia, gdy robił karierę w PRL.

Historyk dodaje, że dla jego pokolenia gen. Jaruzelski był postacią negatywną. Jednak dla tych, którzy znali generała tylko z kronik filmowych, gdzie pokazany był w roli odwiedzającego zakłady pracy - fakty w nim pokazane mogą szokować.Generał Jaruzelski, odnosząc się do filmu wyemitowanego przez TVP, powiedział, że twórcy filmu przeinaczyli fakty. Zasugerował też, że działali na polityczne zamówienie. Dodał, że autorzy filmu nie są w stanie go obrazić, znieważyli natomiast wielu ludzi, którzy przeszli tę samą drogę, co on. Jaruzelski powtórzył, że nie chce się wybielać i wyraża żal za wszystkie krzywdy ludzkie, do których doszło w okresie, gdy pełnił wysokie funkcje wojskowe i państwowe.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pozew za film o Jaruzelskim

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2010 13:37
Teresa Torańska i Maria Zmarz-Koczanowicz zapowiadają wystąpienie do sądu w związku z emisją w Telewizji Polskiej dokumentu "Towarzysz generał" i wykorzystaniem w nim - bez ich zgody - ujęcia z ich filmu "Noc z generałem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Generał był postacią negatywną"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2010 13:52
"Towarzysz generał to pierwszy dokument, który w tak pełnym wymiarze ukazuje postać Wojciecha Jaruzelskiego."
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gen. Wojciech Jaruzelski o filmie "Towarzysz generał"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2010 08:40
Generał Wojciech Jaruzelski nie zgadza się z zarzutami, zawartymi w filmie "Towarzysz generał". Pokazał go w poniedziałek Program Pierwszy Telewizji Polskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bój w TVP o "Towarzysza generała"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2010 14:36
Zarząd Telewizji Polskiej będzie tłumaczyć się za film "Towarzysz generał", o ile tak, zdecyduje Rada Nadzorcza telewizji. Z wnioskiem o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia rady nadzorczej TVP w tej sprawie wystąpił jej wiceprzewodniczący Bogusław Piwowar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odwołana z TVP za film o Jaruzelskim?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2010 19:10
Za odwołaniem Anity Gargas głosowało dwóch członków zarządu z rekomendacji SLD: Włodzimierz Ławniczak i Paweł Paluch, przeciwko - Przemysław Tejkowski z rekomendacji PiS.
rozwiń zwiń