USA: w Nowym Jorku rusza Parada Pułaskiego. Największe święto Polonii na wschodnim wybrzeżu

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 19:03
Słynna Piąta Aleja w Nowym Jorku zmienia kolor na biało-czerwony. Już za pół godziny /g.18.30/ na Manhattanie rozpocznie się Parada Pułaskiego. To największe święto Polonii na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. 
Audio
  • Słynna Piąta Aleja w Nowym Jorku zmienia kolor na biało-czerwony. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
Początek Parady Pułaskiego
Początek Parady PułaskiegoFoto: TWITTER/M KLIMCZAK

Kilkanaście tysięcy Polaków z Nowego Jorku przejdzie w barwnym pochodzie przez centrum Manhattanu. Będą wśród nich polskie orkiestry i zespoły ludowe, dzieci z polonijnych szkół, żołnierze harcerze i weterani. Na czele parady będą maszerować przedstawiciele polskich władz - wicemarszałek Senatu Adam Bielan i sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Anna Maria Anders. 

- To jest wspaniała piękna uroczystość. Mam wrażenie, że w takich wydarzeniach bierze udział coraz więcej Polaków, jest bardziej kolorowo. Dla mnie to przejaw patriotyzmu, pokazuje Polskę w dobrym świetle - mówiła minister Anders w wywiadzie dla Polskiego Radia. 

Paradę Pułaskiego poprzedziła msza w katedrze św. Patryka, którą odprawił prymas Polski Wojciech Polak. Arcybiskup został honorowym marszałkiem parady.

Hasło tegorocznej parady brzmi: "Generał Tadeusz Kościuszko - bohater dwóch narodów". Ma to związek z dwusetną rocznica śmierci Kościuszki. Organizatorzy Parady Pułaskiego spodziewają się, że w pochodzie przez Manhattan i wydarzeniach mu towarzyszących weźmie udział do 250 tysięcy nowojorczyków.  

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak