Włochy: polski film "Ikona" z nagrodą Prix Italia

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 19:41
Polski film "Ikona" Wojciecha Kasperskiego otrzymał nagrodę w kategorii najlepszego dokumentu telewizyjnego w konkursie Prix Italia w Mediolanie. W niedzielę zakończyła się 69. edycja międzynarodowego konkursu twórczości radiowej, telewizyjnej i internetowej.
Kadr z filmu Ikona
Kadr z filmu "Ikona"Foto: Mat. prasowe

"Ikona" w reżyserii i według scenariusza Kasperskiego to pełnometrażowy dokumentalny obraz przedstawiający pacjentki szpitala psychiatrycznego koło Irkucka na Syberii. 

Po raz pierwszy, jak się podkreśla, ekipa filmowa pokazała codzienne życie w tej wielkiej placówce, w której pod opieką kilku lekarzy oraz pielęgniarek przebywa kilkaset osób. Wcześniej mieściło się tam carskie więzienie.

W uzasadnieniu przyznania nagrody międzynarodowe jury podkreśliło, że film przedstawia miejsce, które, jak się wydaje, "pozbawione jest człowieczeństwa". Jak dodano, w pacjentach szpitalach powoli można dostrzec ludzi, którzy przekazują "uniwersalne przesłanie o wolności i człowieczeństwie".

- To wielka wartość tego dokumentu, wyreżyserowanego ze znakomitą kamerą, dźwiękiem, muzyką i postaciami, które zapamiętamy - oceniło jury Prix Italia.

Film, powstały w koprodukcji z Telewizją Polską, miał premierę w grudniu zeszłego roku. Autorem zdjęć jest Łukasz Żal, a muzykę napisał Antoni Łazarkiewicz. 

dcz

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Europa Włochy FILM
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rzym: spotkanie poświęcone Conradowi na festiwalu literatury podróży

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2017 19:38
W Rzymie w Villa Celimontana na zakończenie 4-dniowego „Festiwalu literatury podróży” odbyło spotkanie poświęcone twórczości Józefa Konrada Korzeniowskiego. Włoscy znawcy Conrada i literatury podkreślali uniwersalność, nieprzemijalność i polskość jego powieści i opowiadań. 
rozwiń zwiń