CBŚP rozbiło "gang Suchego". Zatrzymania w Polsce, Niemczech i Francji

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 07:35
43 osoby związane z multi-przestępczym "gangiem Suchego", specjalizującym się m.in. w produkcji i obrocie narkotykami, wyrobami tytoniowymi i handlu bronią zatrzymano w Polsce, Niemczech i Francji - poinformowały warszawska prokuratura okręgowa i CBŚP.
Audio
  • Do szczegółów policyjnej akcji dotarł Mariusz Pieśniewski (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: cbsp.policja.pl

Jak poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński, wśród zatrzymanych jest szef grupy Dominik O., pseudonim Suchy. Śledczy przedstawili mu osiem zarzutów, w tym m.in. kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

Pozostali są podejrzani m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, produkcję ponad 900 kg amfetaminy, obrót narkotykami, bronią palną m.in. karabinami Kałasznikowa i pistoletami maszynowymi PM-63, oraz o kradzieże luksusowych aut. - Jeden z zatrzymanych odpowie za usiłowania zabójstwa - powiedział Łapczyński.

Akcja z udziałem ponad 330 policjantów

Do zatrzymań doszło 25 i 26 września. W akcji wzięło udział ponad 330 policjantów Centralnego Biura Śledczego Policji, wspomaganych m.in. przez funkcjonariuszy z Komendy Stołecznej Policji oraz Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP. Śledczy działali we współpracy z funkcjonariuszami z Holandii, Niemiec i Francji oraz agencjami Europol i Eurojust.

W siedzibie Eurojust w Hadze stworzono centrum koordynacyjne, w ramach którego prokuratorzy z poszczególnych krajów, w tym z Prokuratury Okręgowej w Warszawie oraz przedstawiciele Europolu na bieżąco wymieniali informacje o przebiegu akcji. - Była to jedna z większych międzynarodowych operacji polskiej prokuratury i CBŚP na terenie Europy w ostatnim czasie - powiedziała rzeczniczka CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz.

43 osoby zatrzymane

Zatrzymano w sumie 43 osoby, w tym trzy we Francji i Niemczech oraz przeszukano 75 domów, mieszkań i magazynów w Polsce oraz cztery obiekty poza granicami. Policjanci znaleźli i zabezpieczyli kilka jednostek broni palnej z amunicją, duże ilości narkotyków, fałszywe banknoty euro, papierosy bez polskich znaków akcyzy oraz krajankę tytoniową służącą do wyrobu papierosów.

Dodatkowo jedenastu podejrzanych zostało doprowadzonych do Prokuratury Okręgowej w Warszawie z aresztów śledczych i zakładów karnych, gdzie przebywają w związku z innymi sprawami.

Śledztwo od 2000 r.

Wielowątkowe śledztwo obejmuje okres od 2000 do 2016 roku. Na wniosek prokuratora 34 podejrzanych, decyzją sądu, zostało aresztowanych. W stosunku do pozostałych zastosowano poręczenia majątkowe, dozory policji oraz zakazy opuszczania kraju.

- W śledztwie status podejrzanych posiada obecnie 50 osób, którym przedstawiono łączenie prawie 200 zarzutów. 37 podejrzanych przebywa w aresztach śledczych - powiedział Łapczyński.

Na poczet grożących kar śledczy zabezpieczyli majątek podejrzanych na łączną kwotę ponad 4,5 mln zł. - Zabezpieczono 500 tys. zł w gotówce, luksusowe samochody oraz nieruchomości. W sprawie wykorzystano tzw. konfiskatę rozszerzoną, co pozwoliło zabezpieczyć nieruchomość zakupioną przez jednego z podejrzanych na 3 letnie dziecko - dodał Łapczyński.

Z ustaleń śledczych wynika też, że "grupa Suchego" była ściśle powiązana z innymi gangami działającymi na terenie Warszawy i innych miast, w tym "grupą mokotowską", "żoliborską", "szkatułową" i "mławską".

Źródło: CBŚP

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Produkowali i sprzedawali amfetaminę. 25 osób w rękach CBŚP

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 12:02
Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji z Lublina rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się produkcją amfetaminy i handlem tą substancją. Do tej pory w śledztwie zatrzymano 25 osób.
rozwiń zwiń