Hiszpania: premier Katalonii apeluje o międzynarodowe mediacje

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 15:15
Premier Katalonii Carles Puigdemont zaapelował w poniedziałek o międzynarodowe mediacje, by rozwiązać impas polityczny wokół niedzielnego referendum niepodległościowego. Zażądał wycofania sił bezpieczeństwa rozmieszczonych w Katalonii przez Madryt.
Katalonia stworzy specjalną komisję, która zbada doniesienia o nadużyciach hiszpańskiej policji podczas głosowania
Katalonia stworzy specjalną komisję, która zbada doniesienia o nadużyciach hiszpańskiej policji podczas głosowaniaFoto: PAP/EPA/ALBERTO ESTEVEZ

Hiszpania Katalonia referendum 280 pap.jpg
Teraz Katalończycy, później Baskowie. Dlaczego rośnie popularność separatystów?

- Z powodu represji, do których doszło podczas zakazanego przez rząd centralny referendum niepodległościowego, kataloński rząd zażądał wycofania wszystkich sił policyjnych rozmieszczonych w Katalonii - oznajmił Puigdemont na konferencji prasowej. Zapowiedział też, że Katalonia stworzy specjalną komisję, która zbada doniesienia o nadużyciach hiszpańskiej policji podczas głosowania. 

Głosowanie, które zostało zakazane przez hiszpański Trybunał Konstytucyjny, i które Madryt uznaje za nielegalne, Puigdemont nazwał ważnym i wiążącym. Zapowiedział, że w związku z wynikiem referendum, w najbliższych dniach regionalny parlament wypełni swój mandat dotyczący ogłoszenia niepodległości. Kataloński przywódca dodał, że nie utrzymuje kontaktu z rządem centralnym i wezwał premiera Hiszpanii Mariano Rajoya, by wypowiedział się, czy popiera przeprowadzenie mediacji na temat przyszłości regionu. Te mediacje według Puigdemonta powinny być nadzorowane przez Unię Europejską.

W starciach z wyborcami, którzy nie chcieli dopuścić do zamknięcia lokali wyborczych, konfiskaty urn oraz kart do głosowania, policja użyła pałek i gumowych kul. Według katalońskich władz policja użyła nawet w jednym wypadku gazu łzawiącego. W starciach rannych zostało ponad 800 osób.

Regionalny rząd Katalonii poinformował, że w niedzielnym referendum spośród 5,34 mln uprawnionych głos oddało ok. 2,26 mln osób. 90 proc. głosujących opowiedziało się za niepodległością regionu, a prawie 8 proc. było przeciwnych. Pozostałe głosy były nieważne. 

abi

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Katalońskie referendum pod znakiem starcia ludności z policją. Prawie tysiąc osób rannych

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 22:38
W Katalonii odbyło się referendum dotyczące oderwania się tego regionu od Hiszpanii. Jak informują katalońskie władze, w starciach z policją, kóre trwały cały dzień, rannych zostało ponad 840 osób. Na wtorek organizacje proniepodlegościowe i tamtejsze związki zawodowe zapowiedziały strajk generalny.
rozwiń zwiń