Niemcy: spór o stanowisko wiceszefa Bundestagu

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 15:51
Obsada stanowiska wiceszefa Bundestagu stała się przyczyną sporu. SPD, FDP, Zieloni i Lewica są przeciwne objęciu tej funkcji przez polityka prawicowo-populistycznej Alternatywy dla Niemiec Albrechta Glasera ze względu na jego antyislamskie wypowiedzi.
Bundestag
BundestagFoto: shutterstock/multitel

Glaser jednak nie zrezygnuje i w poniedziałek oświadczył: "Jestem wzorowym demokratą". Jego wcześniejsze uwagi o islamie są - jak twierdzi - wykorzystywane przez politycznych przeciwników do prób izolowania AfD. Dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" poinformował o stanowisku SPD, FDP, Zielonych i Lewicy. Przedstawiciele tych partii zapowiedzieli, że nie poprą w głosowaniu kandydatury Glasera, co może uniemożliwić jego wybór.

Glaser kwestionował we wcześniejszych wywiadach prawo muzułmanów do wolności wyznania. Polityk AfD uzasadniał swoją postawę twierdząc, że islam nie jest religią, lecz polityczną ideologią i dlatego niemożliwe jest odróżnienie muzułmanów od islamistów. "Kto podważa wolność wyznania, ten sam się dyskwalifikuje. Nie mogę takiej osoby wybrać" - oświadczył szef klubu parlamentarnego Zielonych Cem Oezdemir.

Każdy klub parlamentarny w Bundestagu ma prawo do zgłoszenia kandydatury na wiceprzewodniczącego Bundestagu. Każdy kandydat musi jednak w głosowaniu otrzymać poparcie zwykłej większości posłów. Niemieckie media zwracają uwagę, że spór o stanowisko wiceszefa parlamentu jest zapowiedzią ostrych konfliktów po wejściu do AfD do Bundestagu. Jej przeciwnicy zarzucają temu ugrupowaniu tendencje nacjonalistyczne i kontakty ze skrajną prawicą. Jednym z przejawów ostracyzmu jest to, że żaden klub parlamentarny nie chce zasiadać obok AfD.

"Der Spiegel" pisze, że pozostałe partie zamierzają zablokować dążenia AfD do objęcia przewodnictwa w komisji kultury odpowiedzialnej za politykę historyczną i opiekę nad miejscami pamięci. Czołowy polityk AfD Bjoern Hoecke krytykował w styczniu swoich rodaków za to, że jako jedyny naród na świecie zbudowali w sercu swojej stolicy "pomnik hańby". Hoecke miał na myśli Pomnik Ofiar Holokaustu w Berlinie.

Decyzje o obsadzeniu stanowiska przewodniczącego Bundestagu i jego zastępców zapadną na pierwszym posiedzeniu parlamentu, które ma odbyć się najpóźniej 24 października.

pr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wybory w Niemczech. "Koalicja jamajska wpłynie na politykę Angeli Merkel"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 19:57
- Istnieje wiele punktów spornych pomiędzy CDU a FPD. Znalezienie złotego środka przy okazji tworzenia koalicji będzie dla Angeli Merkel poważnym wyzwaniem - powiedziała na antenie Jedynki Agata Kasprolewicz z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory w Niemczech. Co to oznacza dla Polski?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 13:34
- Wyniki wyborów w Niemczech to dobra wiadomość dla Polski - powiedział na antenie Jedynki Mateusz Baczyński z portalu onet.pl. Jacek Ożóg z Telewizji Republika stwierdził z kolei, że "nie należy się spodziewać przełomu w stosunkach polsko-niemieckich".
rozwiń zwiń