Nie żyje znany amerykański muzyk rockowy Tom Petty

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 09:48
Artysta zmarł w szpitalu w Kalifornii, do którego trafił po zawale serca. Miał 66 lat. "Jesteśmy zszokowani, że musimy poinformować o przedwczesnej śmierci naszego ojca, męża, brata, lidera i przyjaciela Toma Petty'ego" - poinformowała rodzina zmarłego. 
Audio
  • Zmarł Tom Petty. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
Tom Petty miał 66 lat
Tom Petty miał 66 latFoto: PAP/EPA/TANNEN MAURY

Tom Petty został znaleziony nieprzytomny w swoim domu w Malibu na przedmieściach Los Angeles. Artystę natychmiast przewieziono do szpitala w Santa Monica. Lekarzom nie udało się jednak go uratować. Jak poinformował manager piosenkarza Tony Dimitriades, Tom Petty odszedł minionej nocy otoczony rodziną, przyjaciółmi i kolegami z zespołu.

Tom Petty zasłynął w latach 70. przebojami, które śpiewał z zespołem The Heartbreakers. Jego utwory przez dziesięciolecia gościły na playlistach stacji radiowych. Do najbardziej znanych należą "Free Fallin", "Refugee", "Learning To Fly" oraz "Into The Great Wide Open".

Piosenkarz czerpał inspirację z takich artystów jak the Byrds, the Rolling Stones i Bob Dylan. Przez z 40 lat sprzedał dziesiątki milionów płyt, występował na koncertach i festiwalach jeszcze w tym roku.

Pozostawił żonę oraz dwie córki z pierwszego małżeństwa.

(Film - jeden z największych hitów Toma Petty - "Learning to Fly". Źródło: YOUTUBE/Tom Petty VEVO) 


"Jestem zszokowany i zasmucony wiadomościami o śmierci Toma. Jest tak ogromną częścią naszej muzycznej historii, że nigdy nie będzie drugiego takiego jak on" - napisał w oświadczeniu brytyjski gitarzysta i wokalista rockowy Eric Clapton. 

Tom Petty urodził się w Gainesville na Florydzie i tam też się wychowywał; od młodości zainteresowany był muzyką rockową, w szczególności folk rockiem i southernrockiem. 
W połowie lat 60. porzucił szkołę średnią, aby poświęcić się karierze muzycznej.

W połowie lat 70. związał się z muzykami z zespołu The Heartbreakers i grupa pod nazwą Tom Petty and the Heartbreakers wydała swój pierwszy album w 1976 roku. Okres największej popularności zespołu przypadał na lata 80., kiedy to zaliczany był do czołówki amerykańskiego rocka. W 2002 roku Tom Petty and the Heartbreakers zostali wprowadzeni do Rock and Roll Hall of Fame jako "pomysłowi, pracowici, sympatyczni i bezpretensjonalni" artyści. 

(Film - zespół Coldplay w hołdzie Tomowi Petty'emu wykonuje jego utwór na koncercie. Żródło: youtube/ColdplayDaily) 

Jako kompozytor i autor tekstów Petty często skupiał się na codziennych zmaganiach człowieka i przezwyciężaniu trudności, co widać w takich utworach jak "Refugee", "Even the Losers" i "I Won't Back Down". 

Na przełomie lat 80. 90., oprócz Boba Dylana, Roya Orbisona i Jeffa Lynne'a, Petty wchodził w skład supergrupy Traveling Wilburys, założonej w 1988 roku w Los Angeles przez George’a Harrisona. Współpracował także m.in. ze Stevie Nicks z zespołu Fleetwood Mac, a owocem tej współpracy był słynny przebój "Stop Draggin' My Heart Around".

dcz, mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także