X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Święcenie palm, symbolu życia i zwycięstwa

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2010 08:37
Dziś przypada Niedziela Palmowa, ustanowiona na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Rozpoczyna Wielki Tydzień, poprzedzający święta Wielkanocne.
Audio

W tym dniu w Kościele rzymskokatolickim święci się palmy, które są symbolem "drzewa życia" i zwycięstwa. Według biblijnego przekazu, ludzie tłumnie witający Jezusa u bram Jerozolimy wybiegli naprzeciw niego z gałązkami palmowymi w rękach, wołając: "Hosanna!".

W liturgii Niedzieli Palmowej czytany jest opis Męki Pańskiej. Szaty liturgiczne są w kolorze czerwonym.

Na placu Świętego Piotra w Rzymie papież Benedykt XVI tradycyjnie święci palmy i gałązki oliwne, a na zakończenie procesji odprawia Mszę św. Męki Pańskiej.  W tegoroczną Niedzielę Palmową w Watykanie i w diecezjach Kościołów lokalnych będzie obchodzony jubileuszowy 25. Światowy Dzień Młodzieży pod hasłem: ,,Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?"

W Kościele palmy święci się od 9. wieku. W Polsce zwyczaj ten jest znany od średniowiecza. Gałązki palmowe zostały zastąpione wierzbowymi, malinowymi, a także z cisu lub sosny. Nie może to być jedynie osika, gdyż według ludowego podania, cała przyroda po śmierci Jezusa pogrążyła się w żalu, a tylko osika pozostała niewzruszona, uważając się za niewinną.

Historyczne przekazy o Niedzielach Palmowych

Najstarszy opis uroczystej procesji w Niedzielę Palmową pochodzi z 4. wieku z Jerozolimy. Zwyczaj ten rozpowszechnił się na wschodzie oraz w Hiszpanii i Galii. W 11. stuleciu w Rzymie połączono w liturgii zwyczaj poświęcenia palm z procesją, która rozpoczyna się poza świątynią. Papież rozdaje palmy, po czym wierni ruszają w procesji niosąc palmy i śpiewając pieśni. Przed bramą bazyliki zatrzymują się, by zaśpiewać hymn ku czci Chrystusa, a następnie jest sprawowana msza święta.

Spalanie palm w Wielką Sobotę

Tradycyjnie, w Wielką Sobotę palmy są palone, a popiół z nich jest używany w następnym roku, kiedy w Środę Popielcową ksiądz posypuje popiołem głowy wiernych.

Palma ma znaczenie symboliczne dla wielu narodów. W Arabii, Afryce i Polinezji jest Drzewem Życia, starożytni Grecy uważali ją za słońce i światło, a dla Rzymian była godłem igrzysk. Gałązki palmowe w pierwszy dzień żydowskiego Święta Szałasów oznaczają radość.

Przed wojną najbardziej dekoracyjne palmy wykonywano na Wileńszczyźnie, obecnie znane i cenione są palmy z Łowicza. Ponadto z pięknych palm słynie Lipnica Murowana koło Tarnowa, w której od 1958 roku odbywa się znany w całej Polsce, konkurs palm wielkanocnych. Rekordowe palmy prezentowane w konkursie miały ponad 40 metrów wysokości.

ag, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tradycyjna procesja z palmami na ulicach Jerozolimy

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2010 17:14
Ulicami Jerozolimy przeszła tradycyjna procesja z palmami. Uczestniczyli w niej pielgrzymi katoliccy, którzy przyjechali na obchody Wielkiego Tygodnia.
rozwiń zwiń