Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki. Trzech laureatów

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 12:20
Rainer Weiss, Barry C. Barish oraz Kip S. Thorne zostali we wtorek laureatami tegorocznej Nagrody Nobla z fizyki. Komitet Noblowski docenił ich "decydujący wkład w detektor LIGO i obserwacje fal grawitacyjnych".
Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki
Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie fizykiFoto: PAP/EPA/JESSICA

Reiner Weiss otrzymał połowę nagrody, drugą podzielą się Barry Barish oraz Kip Thorne. W tym roku laureaci Nagrody Nobla otrzymają 9 milionów koron, czyli około 900 tysięcy euro. Dodatkowo dostaną pamiątkowy medal i dyplom.

Nagrodzeni naukowcy przez cztery dekady uczestniczyli w projekcie badań nad falami grawitacyjnymi. Osiągnięciem programu było wykorzystanie gigantycznych interferometrów laserowych do pomiaru fal grawitacyjnych, przechodzących przez Ziemię.

Do tej pory do badania wszechświata wykorzystywano wszelkie rodzaje promieniowania elektromagnetycznego i cząsteczek. Natomiast fale grawitacyjne są bezpośrednim świadectwem zaburzeń w samej czasoprzestrzeni. Ich pomiar i badanie umożliwia naukowcom obserwację zjawisk, które dotąd znaliśmy tylko z teorii. Na tych, którym udaje się uchwycić fale i zinterpretować ich rozchodzenie się, czeka wiele odkryć.

Fale grawitacyjne w kosmosie zostały zaobserwowane po raz pierwszy 14 września 2015 r. Fale - których istnienie wiek temu przewidział już Albert Einstein - powstają wskutek kolizji dwóch czarnych dziur. Dotarcie echa tych fal do detektora LIGO w USA zajęło 1,3 mld lat.

W momencie dotarcia do Ziemi sygnał był skrajnie słaby, ale jego detekcja została okrzyknięta zapowiedzią rewolucji w astrofizyce. Sposób przeprowadzenia obserwacji tych fal jest nowością, jeśli chodzi o tak potężne wydarzenia w kosmosie i daje nadzieje na przesuwanie granic tego, co jest możliwe w nauce.

Rainer Weiss i Kip Thorne za prace nad falami grawitacyjnymi zostali wcześniej uhonorowani główną nagrodą Breakthrough Prize. 

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Europejczycy mają własny pomysł na fale grawitacyjne

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2016 21:00
Po Amerykanach teraz także Europejczycy chcą badać tak zwane fale grawitacyjne. Zdaniem fizyków, to jedno z najważniejszych odkryć naukowych dwudziestego pierwszego wieku może mieć olbrzymie zastosowanie w badaniu wszechświata.
rozwiń zwiń