Władimir Putin chce współpracy z USA i Unią Europejską

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 15:02
Władimir Putin opowiedział się za współpracą z Waszyngtonem i Brukselą. Prezydent Rosji mówił o tym przyjmując listy uwierzytelniające od ambasadorów Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej: Jona Huntsmana i Markusa Ederera.
Audio
  • Władimir Putin opowiedział się za współpracą z Waszyngtonem i Brukselą. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Władimir Putin
Władimir PutinFoto: PAP/EPA/PAVEL GOLOVKIN / POOL

Putin zastrzegł, że jeśli chodzi o stosunki dwustronne z USA, to "ich obecny szczebel nie może wywoływać zadowolenia". - Opowiadamy się za konstruktywną, przewidywalną i wzajemnie korzystną współpracą - dodał. Podkreślił też, że w ocenie Rosji podstawą tej współpracy powinno być bezwzględne poszanowanie wzajemnych interesów i nieingerowanie w sprawy wewnętrzne drugiej strony.

Rosyjski prezydent złożył kondolencje władzom i mieszkańcom USA w związku ze strzelaniną w Las Vegas, w której zginęło co najmniej 59 osób, a ponad 500 zostało rannych.

Podczas uroczystości Putin przyjął też listy uwierzytelniające od nowego ambasadora Unii Europejskiej w Moskwie, niemieckiego dyplomaty Markusa Ederera. Mówiąc o relacjach z UE, rosyjski prezydent zaznaczył, iż Unia pozostaje dla Rosji ważnym sąsiadem i partnerem gospodarczym, a unijne firmy uczestniczą w projektach inwestycyjnych w sferze przemysłu i energetyki. 

20 nowych ambasadorów Federacji Rosyjskiej

We wtorek Putin przyjął listy uwierzytelniające od łącznie 20 nowych ambasadorów. Misję w Moskwie rozpoczęli m.in. dyplomaci z kilku państw UE - Cypru, Francji, Hiszpanii, Łotwy i Portugalii. Putin wspomniał o wydarzeniach w Katalonii, gdzie w niedzielę odbyło się niepodległościowe referendum; wskazał, że władze Rosji uważnie je śledzą, ale zastrzegł, że są one wewnętrzną sprawą Hiszpanii. - Mamy nadzieję, że kryzys uda się przezwyciężyć - dodał. 

W krótkim wystąpieniu poświęconym sprawom międzynarodowym Putin wyraził również nadzieję na merytoryczne i konstruktywne przedyskutowanie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ rosyjskiej propozycji dotyczącej rozmieszczenia w Donbasie sił pokojowych ONZ. Podkreślił, że kluczowe elementy uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy zapisane są w porozumieniach mińskich zawartych w lutym 2015 roku. 

Rosja potępia działania Korei Północnej

Ponadto wskazał, że Moskwa potępia naruszanie przez Koreę Północną rezolucji przyjętych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, jednak jako błędną drogę określił "nasilanie retoryki militarnej" i ocenił, że wszystkie strony powinny wykazać się wstrzemięźliwością.

Wcześniej we wtorek prezydencki rzecznik Dmitrij Pieskow powiedział, iż Kreml liczy, że nowy ambasador USA przyczyni się do poprawy relacji rosyjsko-amerykańskich. Pieskow ocenił przy tym, iż to działania Waszyngtonu były powodem szkód w tych relacjach.

MSZ Rosji zarzuciło we wtorek stronie amerykańskiej "nowe, bardzo poważne naruszenie prawa międzynarodowego" w związku z obiektami dyplomatycznymi Rosji w USA. Rosyjski resort oświadczył, iż służby amerykańskie weszły do pomieszczeń mieszkalnych byłego konsulatu generalnego Rosji w San Francisco. Rosja zamknęła ten konsulat na żądanie strony amerykańskiej. 

Putin: działania służb USA to wrogie posunięcia

Oceniając działania służb amerykańskich jako "kolejne wrogie posunięcia", MSZ oznajmiło, iż pozostawia sobie prawo do odpowiedzi, i przypomniało, iż w dyplomacji obowiązuje zasada wzajemności. 

Nowy ambasador USA, który przybył do Moskwy w poniedziałek, rozpoczyna misję w warunkach ostrego kryzysu dyplomatycznego w stosunkach obu krajów. W ostatnich miesiącach Moskwa i Waszyngton ogłosiły wzajemne restrykcje wymierzone w dyplomatów i obiekty dyplomatyczne drugiej strony.

Huntsman został mianowany ambasadorem USA w Moskwie przez prezydenta Donalda Trumpa. Polityk i były gubernator stanu Utah w swej karierze dyplomatycznej był wcześniej ambasadorem USA w Chinach i Singapurze.

Markus Ederer zastąpi jako ambasador UE w Moskwie litewskiego dyplomatę Vygaudasa Uszackasa. Ederer, były sekretarz stanu w MSZ Niemiec, w latach 2002-2005 kierował wydziałem analiz politycznych i gospodarczych niemieckiego wywiadu BND. W maju o jego nominacji na szefa przedstawicielstwa UE w Moskwie powiadomiła szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

dad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rezolucja Parlamentu Europejskiego ws. Brexitu. Negatywna ocena

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 14:50
Parlament Europejski negatywnie ocenił dotychczasowe rozmowy Unii z Wielką Brytanią w sprawie Brexitu. Europosłowie przyjęli rezolucję, w której uznali, że nie ma wystarczającego postępu w negocjacjach. A to oznacza na razie brak zgody Europarlamentu na rozpoczęcie rozmów o przyszłej umowie handlowej, na czym władzom w Londynie bardzo zależy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Referendum w Kurdystanie. Erdogan grozi nowymi sankcjami

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 14:39
Turcja nałoży kolejne sankcje na kurdyjski region autonomiczny w sąsiednim Iraku z powodu przeprowadzonego tam niedawno referendum niepodległościowego - zapowiedział we wtorek turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan.
rozwiń zwiń