Referendum w Katalonii. Conrado Moreno: rząd Hiszpanii popełnił błąd [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 17:11
- Chociaż pochodzę z Madrytu i jestem związany z poczuciem jedności hiszpańskiej, to zdecydowanie nie zgadzam się z postępowaniem rządu - mówi posiadający polsko-hiszpańskie korzenie prezenter telewizyjny Conrado Moreno, uczestnik popularnego przed laty programu "Europa da się lubić".

- Obrazy, które widzimy są niezwykle drażniące, to że policja używa siły wobec własnych obywateli, atakuje ich. Niezależnie od tego, po czyjej stronie się opowiadam, nie ma obrony na ten argument - tłumaczy w rozmowie z dziennikarzem Portalu Polskiego Radia Conrado Moreno.

Jego zdaniem, rząd Mariano Rajoya bardzo sobie zaszkodził, ale również dla władz katalońskiej autonomii sytuacja jest nieodwracalna. - Skoro Carles Puigdemon (premier rządu Katalonii - red.) ogłosił, że idzie za ciosem i ogłasza pełną niepodległość, to już się nie wycofa - podkreśla nasz rozmówca.

- Jeśli nawet część Katalończyków była przeciwna odłączeniu się, to myślę, że w tym momencie są za niepodległością - zauważa Moreno. Jego zdaniem, dojdzie do podziału, czego rząd centralny z pewnością nie zaakceptuje. - Zastosuje art. 155 hiszpańskiej konstytucji, który umożliwia odebranie temu regionowi autonomii – tłumaczy, dodając, że może dojść do rozwiązań siłowych.

Jednak, zdaniem naszego rozmówcy, hiszpańska gra nie toczy się jedynie o utrzymanie jedności państwa, ale też o zachowanie istniejącego ustroju. - Monarchia jest w tym przypadku zagrożona - zauważa.

Czy zdaniem Conrado Moreno Katalończycy powinni odłączyć się od Hiszpanii? Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy.

Rozmawiał Paweł Kurek

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Referendum Katalonii. Szef MSZ: w tej sprawie zabrakło głosu Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 13:59
- Wydarzenia w Katalonii są wewnętrzną sprawą Hiszpanii. Apelujemy żeby tę sprawę rozwiązać poprzez dialog - powiedział we wtorek szef MSZ Witold Waszczykowski. Według niego, w czasie przygotowań do referendum, zabrakło działań UE, która mogła załagodzić sprawę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strajk generalny w Katalonii. To protest przeciwko działaniom policji

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 13:06
W Katalonii rozpoczął się we wtorek rano strajk generalny w proteście przeciwko brutalnym działaniom policji podczas niedzielnego referendum niepodległościowego w regionie. Metro i autobusy w Barcelonie kursują z mniejszą częstotliwością. Zablokowane są drogi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Referendum w Katalonii. „Secesja może zmienić rynek gazu w UE”

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 14:54
Hiszpania jest liderem eksportu LNG w Europie. Działa tam sześć terminali, a kraj realizuje około połowę dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem tych obiektów. Komisja Europejska uznaje rozwój importu gazu skroplonego za priorytet. Wskazuje, że istnieje już infrastruktura pozwalająca zrealizować do 43 procent zapotrzebowania na gaz za pomocą dostaw LNG. O referendum w Katalonii w kontekście dostaw gazu mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jednodniowy strajk generalny w Katalonii

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 18:20
W Barcelonie nie jeżdżą autobusy ani metro, w regionie zamknięte są kioski, restauracje i piekarnie – w ten sposób mieszkańcy regionu protestują przeciwko przemocy policji, do której doszło w niedzielę podczas głosowania w referendum niepodległościowym. W Polskim Radiu 24 o referendum rozmawiali prof. Cezary Taracha (Katolicki Uniwersytet Lubelski) i dr Pablo de la Fuente (Uczelnia Vistula).
rozwiń zwiń