Nowy program duszpasterski Kościoła nie tylko do młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 16:32
Nie tylko do młodzieży, ale wszystkich bierzmowanych, będzie skierowany programu duszpasterski na najbliższe dwa lata. - Chodzi o pogłębienie wiedzy o sakramencie dojrzałości - poinformowali we wtorek członkowie Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski.
Audio
  • Biskupi chcą pogłębić u katolików wiedzę o sakramencie bierzmowania - relacja Grzegorza Maciaka (IAR)
Zebranie Konferencji Episkopatu Polski. Zdjęcie ilustracyjne.
Zebranie Konferencji Episkopatu Polski. Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Mazur/episkopat.pl

Program, którego hasło brzmi "Duch, który umacnia miłość", wejdzie w życie w pierwszą niedzielę adwentu, czyli 3 grudnia. Jak podkreślił sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński, jest to kontynuacja kończącego się czteroletniego programu duszpasterskiego, który przebiegał pod hasłem "Przez Chrystusa, z Chrystusem, w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa".

- Nowy dwuletni cykl "Duch, który umacnia miłość", podzielony jest na dwie części: tematyka na rok 2018 to odkrywanie osoby i darów Ducha Świętego, a na rok 2019 - misja w mocy Bożego Ducha - powiedział bp Miziński.

Przewodniczący komisji abp Wiktor Skworc zaznaczył, że Kościół w Polsce chce w tym roku "popatrzeć na Ducha Świętego" w sakramencie chrztu św. i w sakramencie bierzmowania. - Chcemy, by wszyscy, którzy kiedykolwiek byli bierzmowani, uświadomili sobie, że są napełnieni Duchem Świętym, że stali się Jego świątynią, że otrzymali dary Ducha Świętego, z których powinni korzystać i powinni je później przekładać na konkretne działanie i postawy - powiedział hierarcha.

"Fuzja teorii z praktyką"

Abp Skworc zaznaczył, że program duszpasterski nie powstał "za biurkiem", w wąskim gronie, lecz współtworzyło go wiele osób z różnych środowisk, m.in. dyrektorzy wydziałów duszpasterskich wszystkich kurii metropolitalnych w Polsce oraz specjaliści z wielu dziedzin pracujący na uczelniach katolickich. - Postawiono na fuzję teorii z praktyką. Przygotowano pięć specjalnych zeszytów z materiałami do wykorzystania w parafiach i wspólnotach - powiedział hierarcha.

Ks. Roman Chromy, sekretarz Komisji Duszpasterstwa KEP wyjaśnił, że zeszyty powstały w wyniku sygnałów docierających do komisji z poszczególnych diecezji. Według ks. Chromego, zarówno księża pracujący w parafiach, jak i świeccy liderzy wspólnot i stowarzyszeń oczekiwali praktycznych materiałów, konkretnych pomocy duszpasterskich.

Dodał, że jedynie pierwszy zeszyt, teologiczno-pastoralny, zawiera teoretyczny opis założeń nowego programu duszpasterskiego. Cztery kolejne to pomoce duszpasterskie: scenariusze kazań, propozycje nabożeństw, zarysy konferencji do wykorzystania w czasie pieszych pielgrzymek na Jasną Górę, a także scenariusze katechez dla członków rad parafialnych, rodziców kandydatów do bierzmowania i osób dorosłych zaangażowanych w ruchy i wspólnoty. - Myślę, że słabym punktem naszego duszpasterstwa jest nastawienie wyłącznie na formowanie ludzi młodych, przy jednoczesnym zostawieniu gdzieś na boku ich rodziców. Tymczasem pierwszym miejscem formacji duchowej jest dom. Dlatego proponujemy cztery katechezy dla rodziców bierzmowanych - zaznaczył ks. Chromy.

- Często powtarzamy zdanie, że sakrament bierzmowania jest oficjalnym pożegnaniem się młodego człowieka z Kościołem. Myślę, że do końca tak nie jest. Mamy procent młodych ludzi, którzy po przyjęciu tego sakramentu odnajdują swoje miejsce we wspólnocie parafialnej i rozpoczynają drogę dochodzenia do dojrzałości chrześcijańskiej przez włączenie się we wspólnotę. Chcemy po tym sakramencie uświadomić młodym, że warto szukać swojej roli we wspólnocie Kościoła - dodał.

pr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kościół w Polsce poświęcony Maryi

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 15:42
W każdej diecezji i parafii w Polsce 8 września ponawiany jest Akt Poświęcenia Kościoła Niepokalanemu Sercu Maryi. To wydarzenie jest manifestem wiary i znakiem dla świata. Akt Poświęcenia będzie odmawiany podczas wszystkich mszy, można go także odmówić w rodzinach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abp Henryk Hoser ma następcę, gdy przejdzie na emeryturę

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 18:18
Papież Franciszek mianował biskupa Romualda Kamińskiego koadiutorem w diecezji warszawsko-praskiej. Oznacza to, że po przejściu na emeryturę obecnego ordynariusza, arcybiskupa Henryka Hosera, biskup Kamiński przejmie jego obowiązki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Milion osób będzie się modlić na granicach Polski

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 17:47
- "Różaniec do granic" jest szczególną sposobnością do realizowania wezwania, które Maryja przekazała dzieciom w Fatimie. Prosimy wszystkich wiernych, aby 7 października licznie włączyli się w tę inicjatywę - napisali biskupi w komunikacie Konferencji Episkopatu Polski.
rozwiń zwiń