Szef MON w Bośni: popieramy aspiracje unijne i euroatlantyckie tego kraju

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 21:45
Spotkanie z minister obrony Bośni i Hercegowiny zakończyło wizytę Antoniego Macierewicza na Bałkanach. Politycy rozmawiali o współpracy wojskowej, wymianie doświadczeń i aspiracjach unijnych oraz euroatlantyckich tego państwa.
Audio
  • W trakcie krótkiej wizyty w polskiej bazie minister Antoni Macierewicz zapoznał się z zadaniami, jakie wykonują nasi wojskowi. Relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR)
Minister Obrony Bośni Marina Pendes i szef MON Antoni Macierewicz
Minister Obrony Bośni Marina Pendes i szef MON Antoni MacierewiczFoto: PAP/EPA/FEHIM DEMIR

Szef MON po spotkaniu powiedział, że Polska wspiera dążenia Bośni i Hercegowiny w kwestii przystąpienia do Unii Europejskiej oraz do NATO. Antoni Macierewicz zadeklarował wsparcie dla Bośni w sprawach związanych z modernizacją armii tego kraju.

Powiedział, że zdaje sobie sprawę z ograniczonych funduszy, jakimi dysponuje to państwo. Szef resortu obrony podkreślił, że polski przemysł jest gotowy współpracować, po to, aby armia Bośni i Hercegowiny była silna i sprawna.

Minister obrony Bośni i Hercegowiny Marina Pendesz podziękowała stronie polskiej za wsparcie w dążeniach do UE i NATO. Przypomniała, że Polska angażuje się militarnie na Bałkanach od wielu lat i jest to - zdaniem minister - dobrze postrzegane przez lokalną ludność. Wyraziła nadzieję na rozszerzenie współpracy wojskowej pomiędzy Polską i Bośnią.

Przed wizytą w Sarajewie i spotkaniem z minister obrony Bośni i Hercegowiny szef MON odwiedził także Albanię, Czarnogórę i Chorwację. We wszystkich tych państwach minister Antoni Macierewicz odbył rozmowy z szefami resortów obrony. Chorwacja przekazała, że w ciągu kilkunastu dni jej żołnierze wejdą w skład batalionowej grupy bojowej, która stacjonuje w Polsce, w ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO.  

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef MON: Polska i Chorwacja zamierzają pogłębić współpracę wojskową

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 21:03
- Polska i Chorwacja zamierzają pogłębić współpracę wojskową, może to być powołanie wspólnego oddziału - powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który przybył w niedzielę do Chorwacji, rozpoczynając wizytę na Bałkanach.
rozwiń zwiń