Antoni Macierewicz: armia Hallera wywalczyła Polsce dostęp do morza

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 11:11
- Nie było takiego punktu w Polsce i na frontach polskich, w których armia gen Józefa Hallera nie odgrywałaby decydującej roli pozwalającej nam dzisiaj wspominać tamte dzieje, tamten czas - podkreślił szef MON Antoni Macierewicz. Jak dodał, to armia Hallera wywalczyła dostęp do morza dla Polski.
Audio
  • Antoni Macierewicz wskazał dwie przyczyny, które pozwoliły na utworzenie Błękitnej Armii (IAR)
Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas otwarcia międzynarodowej konferencji naukowej Błękitna Armia i jej dowódca gen. Józef Haller na Zamku Królewskim w Warszawie
Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas otwarcia międzynarodowej konferencji naukowej "Błękitna Armia i jej dowódca gen. Józef Haller" na Zamku Królewskim w WarszawieFoto: PAP/Jacek Turczyk

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz otworzył w środę międzynarodową konferencję naukową "Błękitna Armia i jej dowódca gen. Józef Haller" na Zamku Królewskim w Warszawie.

- Armia Hallera, chociaż powstała pod patronatem Stronnictwa Narodowo-Demokratycznego, Komitetu Narodowego Polskiego, była armią łączącą tradycję, wysiłek i dokonania wszystkich stronnictw polskich, wszystkich orientacji polskich walczących o niepodległość - powiedział Antoni Macierewicz.

- Symbolem tego najlepszym był dowódca - Józef Haller, jeden z twórców legionów, jeden z bliskich współpracowników Józefa Piłsudskiego. Człowiek, którego droga życiowa sama w sobie jest drogą Polaków odzyskujących niepodległość - dodał minister.

Szef MON podkreślił rolę Józefa Hallera w tworzeniu struktur młodzieżowych, paramiltarnych i harcerskich. Dodał, że był on również twórcą krzyża harcerskiego, obrządku harcerskiego i wychowania harcerskiego, "które dla polskiej młodzieży po dzień dzisiejszy jest istotnym punktem odniesienia w kształtowaniu patriotyzmu, w tym także działań na rzecz kształtowania niepodległości Polski i działań na rzecz budowania silnej polskiej armii".

Macierewicz zwrócił też uwagę na olbrzymią rolę Stanów Zjednoczonych i decyzji prezydenta Woodrowa Wilsona "o wpisaniu dążenia do tego, aby pokój, który miał zapanować w Europie zawierał w sobie utworzenia niepodległego państwa polskiego z dostępem do morza". - Ten dostęp do morza wywalczyła armia Hallera - zaznaczył.

- Nie było takiego punktu w Polsce i na frontach polskich, w których armia Hallera nie odgrywałaby decydującej roli pozwalającej nam dzisiaj, tutaj, na tym Zamku Królewskim wspominać tamte dzieje, tamten czas. Czas pełen chwały, ale też czas przede wszystkim niezwykłego wysiłku polskiego patriotyzmu, niezwykłego zrozumienia ówczesnych mocarstw zachodnich, że bez niepodległej wielkiej Polski nie będzie pokoju w Europie - powiedział Macierewicz.

Celem konferencji "Błękitna Armia i jej dowódca gen. Józef Haller" jest przedstawienie międzynarodowej sytuacji politycznej w ostatnich latach I wojny światowej w kontekście utworzenia we Francji Armii Polskiej (zwanej "Błękitną Armią"), przedstawienie wsparcia Francji dla polskich dążeń niepodległościowych w czasie Wielkiej Wojny.

Podczas konferencji zostaną poruszone zostaną kwestie organizacji, struktury i działań bojowych "Błękitnej Armii" na polach bitew I wojny światowej we Francji i w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920. Niezwykle istotne jest również pokazanie wpływu przybycia wiosną 1919 roku do Polski wpływu Armii Hallera na walki o granice odrodzonego państwa polskiego.

Organizatorem konferencji jest Ministerstwo Obrony Narodowej, we współpracy z Muzeum - Zamkiem Królewskim w Warszawie, Ośrodkiem Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego oraz TVP Historia.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Bardzo dobre ćwiczenia". Antoni Macierewicz o manewrach Dragon-17

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 10:59
- Manewry Dragon-17 dadzą punkt wyjścia do ćwiczeń, które będziemy chcieli zrobić na wzór zeszłorocznych ćwiczeń dowódczo-sztabowych Zima-17. Będziemy chcieli je powtórzyć w przyszłym roku - zapowiedział szef MON Antoni Macierewicz.
rozwiń zwiń