Znamy decyzję sądu ws. Teatru Polskiego we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 11:35
Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił w środę skargę złożoną przez zarząd województwa dolnośląskiego ws. unieważnienia przez wojewodę dolnośląskiego uchwały o odwołaniu Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Orzeczenie jest nieprawomocne.
Rozprawa w sprawie odwołania dyrektora teatru polskiego Cezarego Morawskiego w Sądzie Administracyjnym we Wrocławiu
Rozprawa w sprawie odwołania dyrektora teatru polskiego Cezarego Morawskiego w Sądzie Administracyjnym we WrocławiuFoto: PAP/Aleksander Koźmiński

Zarząd województwa dolnośląskiego odwołał Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego pod koniec kwietnia. Jednocześnie stanowisko p.o. dyrektora powierzył Remigiuszowi Lenczykowi. Uchwałę zarządu w tej sprawie wstrzymał jednak w tym samym dniu wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak. Miesiąc później wojewoda wydał rozstrzygnięcia nadzorcze o stwierdzeniu nieważności uchwały zarządu województwa dolnośląskiego ws. odwołania Morawskiego. Wojewoda stwierdził również nieważność uchwały o powierzeniu stanowiska dyrektora Teatru Polskiego Remigiuszowi Lenczykowi. Te decyzje zostały zaskarżone do sądu przez zarząd województwa dolnośląskiego.

W środę Sąd Administracyjny oddalił tę skargę i wskazał, że wojewoda zgodnie z prawem unieważnił uchwałę o odwołaniu Morawskiego.

W uzasadnieniu sąd podkreślił, że rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody odpowiada prawu materialnemu i procesowemu oraz spełnia warunki formalne. Sędzia Julia Szczygielska podkreśliła, że wojewoda dolnośląski posiada uprawnienia kontrolne legalności uchwały o odwołaniu dyrektora ze stanowiska. - Posiada uprawnienia do kontroli oceny trybu podjęcia tej uchwały, jej formy oraz przyczyny merytorycznych - powiedziała sędzia.

W uzasadnieniu podkreślono również, że uchwała zarząd województwa dolnośląskiego o odwołaniu Morawskiego została podjęta z naruszeniem prawa. - Nie wykazano w sposób kompleksowy, że Cezary Morawski odstąpił o realizacji umowy na prowadzenie Teatru Polskiego - tłumaczyła sędzia.

Wyrok wydany w środę przez Sąd Administracyjny we Wrocławiu nie jest prawomocny. Strony mogą złożyć skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Procedura odwołania Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu została wszczęta 10 lutego br. Zarząd województwa wystąpił wówczas do resortu kultury z prośbą o opinię ws. odwołania dyrektora. W kwietniu minister kultury prof. Piotr Gliński wyraził negatywną opinię w tej sprawie. Zwrócił się przy tym z prośbą o "ponowny namysł nad zamiarem odwołania" Morawskiego.

Cezary Morawski został wybrany w konkursie na dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu pod koniec sierpnia ub.r. Zastąpił na tym stanowisku Krzysztofa Mieszkowskiego, który jest posłem Nowoczesnej, a w konkursie nie mógł wystartować z powodu braku wymaganego wykształcenia.

Od momentu objęcia funkcji dyrektora przez Morawskiego trwał, skierowany przeciw niemu, protest części zespołu artystycznego, skupionej wokół związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza. Morawskiego broniła Solidarność - drugi, najliczniejszy związek zawodowy we wrocławskim Teatrze Polskim.

Pod koniec ub.r. Morawski zwolnił 11 pracowników teatru, w tym aktorów i reżysera, którzy protestowali przeciwko niemu. Dyrektor zarzucił im m.in. niesubordynację, działanie na szkodę teatru oraz buntowanie publiczności.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

CBA zatrzymało dwie osoby w śledztwie dot. krakowskiego sądu

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 08:12
- Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w środę dwie osoby w śledztwie dotyczącym korupcji w krakowskim Sądzie Apelacyjnym - dowiedziała się nieoficjalnie PAP w źródłach bliskich sprawy. Jednego z mężczyzn zatrzymano w Krakowie, a drugą osobę w Warszawie.
rozwiń zwiń