Prezydent: Polska to kraj wciąż na dorobku. Władze powinny dbać o interes społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 14:56
- Polska jest wciąż krajem na dorobku. Proszę o nastawienie na budowanie Rzeczypospolitej - powiedział w środę w Warszawie prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji roku akademickiego w SGH. Ocenił jednocześnie, że Polacy potrzebują dziś silnego państwa mocno zakorzenionego w Europie. Przemówienie poprzedziło wręczenie przez prezydenta odznaczeń państwowych 25 zasłużonym pracownikom Szkoły Głównej Handlowej.
Audio
  • Prezydent RP na inauguracji roku akademickiego na SGH (IAR)
Prezydent Andrzej Duda przemawia podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Prezydent Andrzej Duda przemawia podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.Foto: PAP/Radek Pietruszka

Prezydent ocenił, że Polska jest dziś pod względem sytuacji gospodarczej w "znacznie lepszym" miejscu niż w 1989 r. - Państwo profesorowie dobrze pamiętają, ile wtedy zarabiało się w Polsce - w 1988, 89 roku - i jaka jest tego relacja, choćby do dolara, przeliczając dzisiejsze przeciętne wynagrodzenia w Polsce. PKB w naszym kraju w sposób niebywały wzrosło w ciągu tych prawie 30 lat - mówił Duda.

Wciąż jednak - zaznaczył - "jest to troszeczkę ponad połowę z tego, co uzyskują te wielkie bogate kraje Europy Zachodniej, jesteśmy cały czas na dorobku". - I dlatego ta rola polskich ekonomistów, ta rola państwa, już dziś ekspertów, ale także młodych, którzy jeszcze uczą się na uczelni, a także absolwentów, którzy dzisiaj zarządzają w spółkach polskich - i tych, które są kapitałem polskim, i tych, które są kapitałem czy z kapitałem zagranicznym, jest niezwykle doniosła - podkreślił prezydent.

- Dzisiaj już chyba nie muszę nikogo przekonywać, że kapitał ma narodowość, dzisiaj już nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że każde państwo i każde władze państwowe powinny w pierwszej kolejności dbać o interesy tego państwa i tego społeczeństwa, któremu służą, przez które zostały wybrane - stwierdził Duda.

Nawiązał w tym kontekście do niedawnego wystąpienia prezydenta USA Donalda Trumpa przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ. - On jest prezydentem Stanów Zjednoczonych i dba w związku z tym przede wszystkim o interesy Stanów Zjednoczonych, i to go głównie interesuje, coś, co można w skrócie, po amerykańsku, nazwać interesem amerykańskiego podatnika - powiedział prezydent. 

"Potrzeba silnego państwa"

- Ja, proszę państwa, od samego początku swojej pracy dla Rzeczypospolitej, swojej służby, bo tak chcę to nazywać, mówię dokładnie to samo: moim podstawowym obowiązkiem - dawniej jako posła, dzisiaj jako prezydenta - jest służenie Rzeczypospolitej Polskiej, czyli służenie polskiemu społeczeństwu. I państwa także o to samo proszę, żebyśmy byli przede wszystkim nastawieni na budowanie Rzeczypospolitej - podkreślił.

Według Dudy, Polacy potrzebują obecnie "silnego państwa polskiego, mocno zakorzenionego w Europie (...), które do tej Europy (...) może wnieść najlepsze wzorce". 

Prezydent podkreślił, że SGH jest pionierem w Polsce jeśli chodzi o nauki ekonomiczne, a także ma piękną tradycję wpisaną w polską niepodległość, odbudowę państwa polskiego i kształtowanie polskiego ustroju gospodarczego.

Jak mówił, absolwenci uczelni odgrywali ważne role w polskiej historii i dziś także pełnią ważne funkcje, nie tylko w obszarach związanych ściśle z ekonomią, takich jak zasilanie kadr menadżerskich, ale także w polityce, czyli - zaznaczył Duda - w dziedzinie, gdzie kształtuje się kwestie ustrojowe i przygotowuje nowe prawo.

Prezydent przypomniał, że SGH, założona w 1906 r. jako Prywatne Kursy Handlowe Męskie Augusta Zielińskiego, zrodziła się z pozytywistycznych pobudek. - To było dążenie do tego, by pod zaborami, gdy nie było Polski, dla polskiej młodzieży stworzyć warunki do tego, by mogła przygotowywać się do odgrywania istotnej roli na rynku gospodarczym - powiedział.

Według niego w ten sposób uczelnia włączyła się w budowanie fundamentu, na którym wkrótce mogła odrodzić się Rzeczpospolita. Dodał, że odrodziła się ona także przy udziale zbrojnym studentów szkoły. Jak mówił prezydent, "wielkopolskie podejście pracy u podstaw" tu, w Warszawie splotło się z mazowiecką odwagą i zdecydowaniem, które "nie wahało się przed bohaterstwem".

SGH na 100-lecie niepodległości

- Szkoła tak naprawdę rozwinęła się w II RP, która powstała w wyniku tej naszej wielkiej eksplozji dążenia do niepodległości, suwerenności, do odzyskania państwa polskiego - mówił Andrzej Duda.

Prezydent prosił o to, by SGH w przyszłym roku na 100-lecie odzyskania niepodległości "ten element pokazała w sposób szczególny" poprzez wystawy, konferencje, debaty i dyskusje.

Podkreślił, że chodzi o przypomnienie, zwłaszcza ludziom młodym, studentom, jak "wielka i jak niezwykle zobowiązująca jest to tradycja". - Ogromnie mi na tym zależy i bardzo bym magnificencję o to prosił, by ten element 100-lecia odzyskania niepodległości - wkładu szkoły w budowę II RP - tu na SGH mocno podkreślić - powiedział prezydent zwracając się do rektora SGH prof. Marka Rockiego.

Prezydent wręczył odznaczenia 25 pracownikom SGH. Za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej i osiągnięcia w promowaniu polskiej myśli naukowej na świecie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowani zostali Marek Gruszczyński, Irena Kotowska, Tomasz Szapiro i Michał Trocki. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali Elżbieta Marciszewska, Joachim Osiński i Teresa Słaby.

Za zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauki Złotym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali Małgorzata Iwanicz-Drozdowska, Anna Kęska, Jerzy Pietrewicz, Krystyna Poznańska i Piotr Wachowiak. Srebrny Krzyż Zasługi otrzymali Krzysztof Falkowski, Ewa Latoszek, Elżbieta Moskalewicz-Ziółkowska, Małgorzata Poniatowska-Jaksch, Mariusz Próchniak, Waldemar Rogowski, Piotr Russel i Marzanna Witek-Hajduk. Medal Złoty za Długoletnią Służbę otrzymały Ewa Hellich, Kazimiera Niedokos i Bożena Pieńkos, Medal Srebrny - Agnieszka Kiersnowska, Medal Brązowy - Elżbieta Wąsowska.

pr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dera: prezydent Andrzej Duda skłania się ku systemowi prezydenckiemu

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 13:22
Prezydencki minister ujawnia, że wybór między systemem kanclerskim a prezydenckim będzie jedną z głównych kwestii w referendum ws konstytucji. Politycy są podzieleni w kwestii, który z tych systemów jest lepszy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Sasin: oczekiwania prezydenta przyjęliśmy nie bez wątpliwości

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 09:13
– Jako Prawo i Sprawiedliwość jesteśmy zainteresowani, co nie powinno nikogo dziwić, dogadaniem się, kompromisem z panem prezydentem – mówił w "Salonie politycznym Trójki" Jacek Sasin, poseł PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Szczerski: spotkanie prezydenta z prezesem PiS w piątek

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 15:00
- W piątek w Belwederze odbędzie się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim - poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Tematem rozmowy będzie kształt reformy wymiaru sprawiedliwości - powiedział prezydencki minister.
rozwiń zwiń