Poroszenko proponuje nowe prawo ws. Donbasu. Chce uznać te tereny jako okupowane

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 21:23
Petro Poroszenko wniósł do rozpatrzenia przez parlament dwie ustawy. Zakładają one uznanie terenów zajętych przez kierowanych z Rosji separatystów za terytoria okupowane przez Rosję. W projektach ustaw jest też mowa o potrzebie misji pokojowej na wschodniej Ukrainie. 
Audio
  • Prezydent Ukrainy proponuje nowe prawo dotyczące Donbasu. Relacja Pawła Buszki (IAR)
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko
Prezydent Ukrainy Petro PoroszenkoFoto: Drop of Light /Shutterstock.com

W projekcie ustaw o tzw. reintegracji Donbasu Federacja Rosyjska nazwana jest agresorem i państwem odpowiedzialnym za okupację części wschodniej Ukrainy. Terytoria zajęte przez Rosjan i prorosyjskich separatystów mają nabrać prawnego statusu terytoriów czasowo okupowanych. Jak czytamy w dokumencie, Ukraina nie bierze odpowiedzialności za bezprawne działania Rosjan. Jednocześnie priorytetem działania ukraińskich władz w sprawie Donbasu ma być realizacja mińskich porozumień dotyczących kwestii bezpieczeństwa. Ich dotrzymanie ma być warunkiem dalszych rozwiązań politycznych. 

Druga z prezydenckich ustaw - o pokojowym uregulowaniu sytuacji w Donbasie - przedłuża o rok regulacje prawne dotyczące specjalnego statusu tego regionu i struktur jego samorządu. W projekcie zakłada się stworzenie warunków do wprowadzenia do Donbasu kontyngentu pokojowego ONZ. 

Rada Najwyższa, czyli ukraiński parlament, może zająć się prezydenckimi ustawami już jutro. 

dad

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Donbas Ukraina Rosja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ukraina: na Krymie znajduje się 48 więźniów politycznych

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 16:19
Na okupowanym przez Rosję Krymie znajduje się 48 więźniów politycznych. Połowa z nich to krymscy Tatarzy. Poinformował o tym w ukraińskiej Radzie Najwyższej szef krymskotatarskiego Medżlisu i jednocześnie deputowany do ukraińskiego parlamentu Refat Czubarow. 
rozwiń zwiń