Hiszpania: księża katoliccy chcą być negocjatorami między Madrytem a Barceloną

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 07:14
Hiszpański Kościół chce być negocjatorem w sprawie kryzysu, jaki wywołały niepodległościowe zakusy Katalonii. Premier Mariano Rajoy spotkał się z arcybiskupami Madrytu i Barcelony. Z duchownymi rozmawiali też katalońscy politycy. Wieczorem, w przemówieniu telewizyjnym lider katalońskiego rządu Carles Puigdemont oświadczył, że otwiera drzwi do mediacji. 
Audio
  • Kościół chce uczestniczyć w negocjacjach. Relacja Ewy Wysockiej (IAR)
Do spotkania premiera z duchownymi doszło we wtorek wieczorem w Moncloa, siedzibie hiszpańskiego rządu
Do spotkania premiera z duchownymi doszło we wtorek wieczorem w Moncloa, siedzibie hiszpańskiego rząduFoto: Shutterstock

Do spotkania premiera z duchownymi doszło we wtorek wieczorem w Moncloa, siedzibie hiszpańskiego rządu. Arcybiskupi mieli tam przybyć na prośbę Mariana Rajoya. Treść rozmowy nie została ujawniona, wiadomo jedynie że jej tematem była Katalonia. Wczoraj zaś arcybiskup Barcelony spotkał się katalońskimi separatystami. Kilka godzin później Carles Puigdemont oświadczył przed kamerami, że nadszedł czas mediacji. 

Podobno premier uzależnia rozpoczęcie rozmów od rezygnacji Katalończyków z jednostronnego ogłoszenia niepodległości. Puigdemont chce zaś, aby region opuściła policja, która podczas referendum użyła siły. Kościół nieoficjalnie informuje, że to już postęp. Podobno jeszcze trzy dni temu żadna ze stron nie chciała słyszeć o negocjacjach. 

abi

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier Katalonii: ogłoszenie niepodległości to kwestia dni

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 09:30
- Katalonia proklamuje niepodległość w ciągu kilku dni - oświadczył premier tego regionu Carles Puigdemont w wywiadzie udzielonym telewizji BBC, dwa dni po referendum niepodległościowym, nieuznawanym przez rząd w Madrycie.
rozwiń zwiń