Prezydent Warszawy kontra Komisja Weryfikacyjna. NSA zbada kwestię kompetencji

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 07:58
Naczelny Sąd Administracyjny zajmie się dziś po południu wnioskami prezydent Warszawy o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy nią a Komisją Weryfikacyjną ds. reprywatyzacji warszawskiej. Posiedzenie będzie niejawne.
Audio
  • Agnieszki Kłąb z warszawskiego Ratusza o zastrzeżeniach prezydent stolicy (IAR)
  • Przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej Patryk Jaki o wysokiej jakości pracy komisji (IAR)
Hanna Gronkiewicz-Waltz
Hanna Gronkiewicz-WaltzFoto: PAP/Jakub Kamiński

Dotychczas prezydent Warszawy do Naczelnego Sądu Administracyjnego skierowała 7 wniosków. Po południu trzyosobowy skład sędziowski zajmie się czterema z nich. Zastępca rzecznika prasowego NSA sędzia Sylwester Marciniak mówi, że sąd może postanowieniem wskazać, który organ jest właściwy do rozpoznania sprawy.

- Po drugie, jeżeli uzna, że nie ma sporu to odrzuci bądź oddali ze względów merytorycznych, a wreszcie może umorzyć postępowanie jeżeli uzna, że ta sprawa jest już bezprzedmiotowa dlatego, że jeden z organów już wydał decyzję - wyjaśnia Sylwester Marciniak.

Sąd rozpatrzy wnioski dotyczące Twardej 8 i 10 oraz Chmielnej 70. Według Agnieszki Kłąb z warszawskiego Ratusza, komisja nie powinna wydawać decyzji w sprawie tych reprywatyzacji, ponieważ część zapisów ustawy o komisji może być niekonstytucyjna.

Z argumentacją nie zgadza się przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej Patryk Jaki, który liczy, że rozstrzygnięcie NSA przyzna rację kierowanemu przez niego gremium. 

fc 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Urząd Skarbowy wszedł na konto prezydent Warszawy. Zajęto ponad 12 tysięcy złotych

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 10:26
Urząd Skarbowy zajął na prywatnym rachunku bankowym prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz ponad 12 tysięcy złotych. Chodzi o grzywny - wraz z odsetkami - jakie nałożyła na nią komisja weryfikacyjna za niestawiennictwo na czterech rozprawach.
rozwiń zwiń