Siódme województwo pracuje nad regionalnymi rozwiązaniami antysmogowymi

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 11:16
W Wielkopolsce zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie wojewódzkiej uchwały antysmogowej. Uchwała zakłada stopniową wymianę najgorszej jakości kotłów węglowych na urządzenia mniej emisyjne.
Audio
  • Uchwała zakłada wymianę kotłów węglowych. Relacja Karola Surówki (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: LanaElcova/Shutterstock.com

dym komin smog 280.jpg
Kraków: rusza kampania "Bądźmy razem w walce o czyste powietrze dla Krakowa"

Pierwszym regionem, który wprowadził uchwałę antysmogową, jest Małopolska. Do 2022 roku z województwa muszą zniknąć wszystkie kotły grzewcze, które nie spełniają norm emisyjnych. W tym tygodniu Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargi na tę uchwałę. 

W kwietniu tego roku podobne rozwiązanie wprowadził Śląsk, a tydzień temu - Opole, choć tam zdecydowano się na znacznie mniej restrykcyjne rozwiązania. Prace na uchwałami antysmogowymi rozpoczęły się też na Mazowszu, Dolnym Śląsku. - Problem jest na terenie całego kraju, choć różna jest jego skala. Dlatego ważne jest regionalne rozróżnienie - mówi Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego. Jej zdaniem, oprócz uchwał regionalnych, powinna zostać przegłosowana obejmująca cały kraj ustawa, która wprowadzi normy jakości kotłów i paliw. W tym miesiącu wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała podczas konferencji w Warszawie, że takie wprowadzenie takich rozwiązań jest "na ostatniej prostej". 
Dodatkowo, Ministerstwo Rozwoju zapowiedziało, że na walkę ze smogiem wykorzystane zostaną środki, które wpłyną do budżety po wprowadzeniu opłat za torebki foliowe w sklepach. W ciągu kilku lat ma to być kilkaset milionów złotych. 

Sejmik województwa wielkopolskiego ma głosować nad uchwałą na początku 2018 roku. Wielkopolska to siódme województwo, które pracuje nad regionalnymi rozwiązaniami antysmogowymi. 

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak