Brytyjczyk Kazuo Ishiguro tegorocznym laureatem literackiej Nagrody Nobla

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 14:37
Brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia Kazuo Ishiguro został tegorocznym laureatem literackiej Nagrody Nobla - ogłosiła w Sztokholmie Szwedzka Akademia.
Audio
  • Literacki Nobel dla Kazuro Ishiguro. Relacja Przemysława Gołyńskiego (IAR)
Kazuo Ishiguro
Kazuo IshiguroFoto: PAP/EPA/DANIEL DEME

Jak podkreśla w swoim uzasadnieniu Akademia, Ishiguro w swoich powieściach "o wielkiej emocjonalnej sile odkrył pustkę kryjącą się za złudnym poczuciem łączności ze światem".

W oświadczeniu Akademii czytamy, że "wątki, które poruszał laureat, wiązały się z tematami pamięci, czasu i ulegania złudzeniom"

"To widać głównie w jego najbardziej znanym dziele - Okruchach Dnia" - podkreśla Akademia i dodaje, że w swoich dziełach laureat posługuje się cały czas wyważonymi środkami wyrazu, niezależnie od tego co dzieje się na kartach jego książki.

62-letni Kazuo Ishiguro urodził się w japońskim Nagasaki, ale większość życia spędził w Wielkiej Brytanii, do której sprowadził się w wieku 5 lat. Napisał osiem książek, pisał także scenariusze filmów kinowych i telewizyjnych. Jego ostatnie dzieło to "Pogrzebany Olbrzym" z 2015 roku.

W 1986 roku otrzymał nagrodę Whitbread Award za swoją drugą powieść "Malarz świata ułudy", a w 1989 roku Nagrodę Bookera za powieść "Okruchy dnia". Tę powieść zekranizowano w 1993 roku, a reżyserem filmu był James Ivory. Główną rolę zagrał Anthony Hopkins.

Literacki Nobel to także nagroda pieniężna. Laureat otrzyma czek na 9 milionów szwedzkich koron, czyli około 4 milionów złotych. Odbierze je podczas uroczystości w Sztokholmie 10 grudnia.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dubochet, Frank i Henderson laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie chemii

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 13:48
Tegoroczną Nagrodą Nobla z chemii podzielili się Jacques Dubochet, Joachim Frank i Richard Henderson, dzięki którym nauka zyskała nowe narzędzie badawcze - mikroskopię krio-elektronową. Pozwala ona badać z dużą rozdzielczością strukturę cząsteczek biologicznych w roztworze, uprzednio zamrożonym ciekłym azotem.
rozwiń zwiń