Moskwa: będzie wymiana informacji z USA w sprawie Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 14:40
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w czwartek, że celem spotkania przedstawicieli Rosji i USA do spraw Ukrainy, Władisława Surkowa i Kurta Volkera, nie jest konkretny rezultat, lecz chodzi o wymianę informacji i porównanie stanowisk.
Kreml, zdjęcie ilustracyjne
Kreml, zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

- W tym wypadku celem rozmów nie jest jakiś konkretny rezultat. To proces synchronizowania stanowisk (...), wymiany informacji z pierwszej ręki - powiedział Pieskow. Jak wyjaśnił, USA, które nie uczestniczą w rozmowach o kryzysie ukraińskim w tzw. formacie normandzkim, chcą "otrzymać informacje z pierwszej ręki od krajów, biorących udział" w tym forum.

Format normandzki to rozmowy w gronie czterech państw: Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy, nazwany tak od pierwszego spotkania ich przywódców latem 2014 roku w Normandii. Volker, który jest specjalnym wysłannikiem USA ds. Ukrainy, poinformował w czwartek, że z Surkowem, doradcą prezydenta Władimira Putina, spotka się w sobotę w Belgradzie. Jak zapowiedział, będą rozmawiać o tym, jak "przyspieszyć realizację porozumień z Mińska i przywrócić integralność terytorialną Ukrainy".

Będzie to ich drugie spotkanie, poprzednie odbyło się w sierpniu w Mińsku. Rosyjska "Niezawisimaja Gazieta" prognozuje w czwartek, że Volker i Surkow przedstawią wzajemne wizje uregulowania konfliktu. Przedstawiciel USA w wywiadach mówił dotąd, iż będzie próbował przekonać Rosję o tym, że wycofanie się z Donbasu leży w jej interesie.

O stanowisku Rosji mówił niedawno politolog Aleksiej Czesnakow, były współpracownik Surkowa, w wywiadzie dla portalu Gazeta.ru. Jak przypomniał, Moskwa stoi na stanowisku, że nie jest stroną konfliktu, a są nimi: władze w Kijowie i "republiki Donbasu" - tzw. republiki ludowe proklamowane przez prorosyjskich separatystów w obwodach donieckim i ługańskim.

- Rosja uwzględniała i będzie uwzględniać opinię republik Donbasu - oświadczył Czesnakow. Wskazał także, że przedstawiciele tych republik nie odstąpią od żądań politycznych, uzależniając od nich działania w sferze militarnej. - Nie ma szczególnego statusu (kontrolowanych przez nich rejonów wewnątrz Ukrainy - red.) - nie ma pokoju - wyjaśnił Czesnakow.

Zarówno Rosja, jak i Ukraina poparły ideę obecności w Donbasie sił pokojowych ONZ. Jednak Moskwa chce, by zadaniem tych sił było zapewnianie bezpieczeństwa obserwatorów ze specjalnej misji OBWE w Donbasie. Misja działa tylko na linii rozgraniczenia między oddziałami ukraińskimi a siłami prorosyjskich separatystów. Z kolei Kijów chce, by misja ONZ była rozmieszczona na całym terytorium, zajętym dziś przez wspieranych przez Kreml separatystów, wraz z odcinkami granicy ukraińsko-rosyjskiej, których Kijów obecnie nie kontroluje.

pr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Rosja może zgodzić się na pół roku misji ONZ w Donbasie

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 11:21
Rosja proponuje, by misja pokojowa ONZ w Donbasie działała najpierw przez pół roku od momentu wycofania wojsk i sprzętu z linii rozgraniczenia walczących stron - podały media w Moskwie, powołując się na rosyjski projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jeśli ta tragedia nie wymaga misji pokojowej, to jaka sytuacja takiej misji wymaga?"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 21:58
Prezydent Ukrainy występując na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku zaapelował o wprowadzenie misji pokojowej w Donbasie. Celem takiej misji, zdaniem Petra Poroszenki, powinno być nie zamrożenie konfliktu, ale wprowadzenie pokoju na wschodniej Ukrainie. 
rozwiń zwiń