Zatrzymanie po 19 latach od morderstwa. "To efekt mrówczej pracy śledczych"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 15:14
Zatrzymanie podejrzewanego o zabójstwo w Krakowie sprzed 19 lat to wielki sukces i efekt ciężkiej, mrówczej i wieloletniej pracy policjantów i prokuratorów - powiedział w czwartek komendant główny Policji Jarosław Szymczyk.
Doprowadzenie do Zamiejscowego Wydziału Prokuratury Krajowej w Krakowie Roberta J. Mężczyzna został zatrzymany w związku ze śledztwem dotyczącym morderstwa 23-letniej studentki Katarzyny Z., które miało miejsce w 1998 r.
Doprowadzenie do Zamiejscowego Wydziału Prokuratury Krajowej w Krakowie Roberta J. Mężczyzna został zatrzymany w związku ze śledztwem dotyczącym morderstwa 23-letniej studentki Katarzyny Z., które miało miejsce w 1998 r.Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

W środę śledczy poinformowali, że zatrzymano 52-letniego mężczyznę, który może mieć związek z zabójstwem 23-latki z Krakowa w 1998 r., z której miał ściągnąć skórę. Według źródeł PAP, zatrzymanie było możliwe dzięki użyciu nowatorskich metod, w tym badań 3D fragmentów skóry zamordowanej.

Komendant główny policji Jarosław Szymczyk ocenił w czwartek, że zatrzymanie podejrzanego "odczytuje jako wielki sukces i efekt naprawdę mrówczej, ciężkiej i wieloletniej pracy funkcjonariuszy i prokuratorów".

- Wierzę głęboko w to, że doprowadzimy te sprawę do finału, jakim będzie prawomocny wyrok sądowy. Chciałbym podkreślić wzorową współpracę z wydziałem zamiejscowym w Krakowie Prokuratury Krajowej i policjantów z Archiwum X Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Ta współpraca i intensywne czynności doprowadziły do zatrzymania osoby podejrzewanej o dokonanie zabójstwa sprzed 19 lat - ocenił szef polskiej policji, który w Szczytnie wziął udział w inauguracji roku akademickiego w Wyższej Szkole Policji.

Policja rozwija archiwa X

Przypomniał, że policja wciąż rozbudowuje tzw. archiwa X, zajmujące się niewyjaśnionymi sprawami sprzed lat. Ostatnio taka komórka powstała w Komendzie Głównej Policji. Ma się zajmować najtrudniejszymi niewyjaśnionymi sprawami z przeszłości, a także będzie koordynować takie postępowania na terenie kraju.

- Te sukcesy, które stają się udziałem funkcjonariuszy z tzw. archiwów X to oczywiście możliwości techniczne, jakimi dziś dysponujemy w nowoczesnych laboratoriach kryminalistycznych, możliwości ponownej analizy śladów zabezpieczonych na miejscu zdarzenia, ale nie czarujmy się: sam sprzęt i możliwości i technologie nie dałyby tych efektów, gdybyśmy nie mieli odpowiednio przygotowanych do tych działań ludzi - ocenił Szymczyk.

Wśród śledczych ludzie z pasją

Podkreślił, że do "archiwów X trafiają ludzie z coraz większym doświadczeniem, z coraz większymi kompetencjami, a przede wszystkim pasjonaci pracy wykrywczej - i to jest gwarancją sukcesów".

Fragmenty skóry i ciała studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego Katarzyny Z. wyłowiono z Wisły 7 stycznia 1999 r. Zwłoki zostały pozbawione skóry, jej fragmenty były fachowo odcięte i wypreparowane. Dzięki badaniom genetycznym ustalono, iż ofiarą jest zaginiona w listopadzie 1998 r. studentka UJ. 

dad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak