Ostatnie pożegnanie Wiesława Michnikowskiego. Artysta spoczął na Starych Powązkach

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 16:57
W Warszawie został dziś pochowany Wiesław Michnikowski. Wybitny aktor teatralny, filmowy i kabaretowy spoczął na Starych Powązkach. Artystę żegnało kilkaset osób - w tym jego przyjaciele i rodzina, ale również osoby, które nie znały go osobiście, ale kochały jego twórczość.
Audio
  • W Warszawie pożegnano Wisława Michnikowskiego. Relacja Katarzyny Ingram (IAR)
  • Wiesław Michnikowski z właściwym sobie poczuciem humoru mówił, że praca aktora ma pewne plusy, choćby takie, że pozwala oderwać się od rzeczywistości (Polskie Radio/IAR)
  • W 2008 roku Wiesław Michnikowski otrzymał Wielką Nagrodę za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji. Wzruszony laureat wspominał początki długoletniej współpracy z Polskim Radiem (IAR)
  • Krytyk filmowy Wiesław Kot powiedział w Polskim Radiu 24, że aktorstwo Wiesława Michnikowskiego było najwyższej próby (IAR)
  • Reżyser Roman Dziewoński powiedział w radiowej Dwójce, że odszedł aktor naprawdę wyjątkowy (IAR)
  • Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła wspomina Wiesława Michnikowskiego (IAR)
Na zdjęciu archiwalnym z 12.11.1990 r. Wiesław Michnikowski w trakcie próby spektaklu Pani Minister Tańczy. Aktor teatralny i filmowy, artysta kabaretowy Wiesław Michnikowski zmarł 29 września 2017 roku
Na zdjęciu archiwalnym z 12.11.1990 r. Wiesław Michnikowski w trakcie próby spektaklu "Pani Minister Tańczy". Aktor teatralny i filmowy, artysta kabaretowy Wiesław Michnikowski zmarł 29 września 2017 rokuFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

"Z głębokim smutkiem żegnamy dziś Wiesława Michnikowskiego - znakomitego aktora, którego talent przez ponad pół wieku podziwialiśmy we wspaniałych odsłonach. W teatrze, filmie, radiu, podczas występów na scenie kabaretowej niezmiennie zachwycał przygotowaniem i jakością interpretacji" - napisał w liście pożegnalnym prezydent Andrzej Duda. List po mszy św. odczytał doradca w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Waśko.

"Wiele razy użyczał on głosu zwykłym ludziom rozśmieszając, ale też ujmując widzów autentycznością. W swojej grze aktorskiej Wiesław Michnikowski był zawsze prawdziwy - i właśnie dlatego bardzo przekonujący w każdej kreacji. (...) Charakteryzowała go wyjątkowa vis comica, a jednocześnie budował swoje role na zadumie i refleksji" - ocenił prezydent.

List wicepremiera i ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego odczytał dyrektor biura ministra Michał Buras.

michnikowski1200.jpg
"Polskie Radio było dla Wiesława Michnikowskiego drugim domem"

"Śmierć Wiesława Michnikowskiego zasmuca dojmująco"

"Śmierć Wiesława Michnikowskiego zasmuca dojmująco - jak śmierć kogoś bardzo bliskiego. Artysta ten emanował bowiem szczególnym rodzajem ciepła i życzliwości, które zjednywały mu powszechną sympatię" - napisał prof. Gliński.

"Wiesław Michnikowski należał do grona najwybitniejszych aktorów charakterystycznych XX wieku. Wiedział o tym doskonale Erwin Axer, który uczynił go jednym z filarów artystycznych Teatru Współczesnego w Warszawie. Trudno wyobrazić sobie kolejne, wstrząsające polską inteligencją premiery sztuk Sławomira Mrożka bez jego udziału. Bezbłędnie wyczuwał groteskę i absurd. Był mistrzem paradoksu i czarnego humoru" - napisał wicepremier. Dodał, że wkład Michnikowskiego "we współczesną kulturę polską oraz wrażliwość sceniczną kilku pokoleń widzów jest nie do przecenienia". 

W homilii ks. Wojciech Drozdowicz mówił o wierności i wielkiej miłości, jaką artysta darzył swoją zmarłą przed ośmiu laty żonę Marię. "Jeden ślub na całe życie" - podkreślił. Przypomniał, że aktor w jednym z wywiadów wspominał, że matka chciała, aby został księdzem, lecz on "zszedł na złą drogę i został aktorem".

Był znakomitym aktorem

- Jakim byłby księdzem - nie wiemy, ale aktorem był znakomitym. (...) Liryczny mężczyzna o twarzy Bustera Keatona - tak ktoś go opisał i myślę, że to trafne określenie. (...) W Internecie, który przecież roi się od hejtu, kiedy zajrzymy teraz do wpisów pod Wiesławem Michnikowskim (...) widzimy wyłącznie słowa sympatii, uznania, żalu po jego odejściu. Wielka postać dla każdego Polaka - powiedział kapłan.


- Nieodłączna muszka, nieodłączne papierosy (...), ekspres do kawy i dwie niebieskie filiżanki. To jest taki nieodłączny entourage waszego taty - dodał ks. Drozdowicz.

Źródło: TVP Info

W obecności synów artysty - Piotra i Marcina, wnuków i krewnych urnę z prochami aktora złożono w grobie rodzinnym na cmentarzu na Starych Powązkach.

Na grobem w imieniu Związku Artystów Scen Polskich i Teatru Polskiego Radia aktora pożegnał prezes Olgierd Łukaszewicz, a w imieniu dyrekcji oraz koleżanek i kolegów z Teatru Współczesnego w Warszawie - dyrektor Maciej Englert. 

- Teatr Współczesny w Warszawie zawdzięcza mu szczególnie wiele. Gdyby nie te kilkadziesiąt lat, które w nim spędził trzeba byłoby pisać inną historię teatru. Trafił na wspaniałych autorów współczesnych, ale oni też trafili na niego. Przedstawienia Mrożka bez Wiesława Michnikowskiego nie byłyby przedstawieniami Mrożka o takim zasięgu i takim rażeniu, jakie prapremiery i premiery nowych jego sztuk miały miejsce w Teatrze Współczesnym - powiedział wyraźnie wzruszony Englert.

Wiesława Michnikowskiego pożegnali m.in. Maja Komorowska, były rektor Akademii Teatralnej prof. Andrzej Strzelecki, dyrektor Teatru Lalka Jarosław Kilian, aktorzy Wojciech Wysocki i Stefan Friedmann. 

***

Artysta zmarł 29 września. Miał 95 lat. Był długoletnim aktorem Teatru Współczesnego w Warszawie; wykonawcą przebojów Kabaretu Starszych Panów, m.in. "Wesołe jest życie staruszka", "Addio pomidory" czy "Jeżeli kochać", odtwórcą pamiętnej roli Jej Ekscelencji w "Seksmisji" Juliusza Machulskiego.

Przez wiele lat Wiesław Michnikowski użyczał swojego głosu postaci Papy Smerfa w popularnej dobranocce. Grał też role dubbingowe w filmach: "Iniemamocni", "Pinokio", "Śnięty Mikołaj II", "Rodzinka Robinsonów".

W 2006 roku aktor został laureatem nagrody "Splendor Splendorów", przyznanej wówczas po raz pierwszy w historii Polskiego Radia. Otrzymał też Wielką Nagrodę za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji. Uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem zasłużony kulturze Gloria Artis.

mr/dad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Polskie Radio było dla Wiesława Michnikowskiego drugim domem"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 16:10
- Był bardzo konkretny, dokładny i precyzyjny. Jego precyzja doprowadzała czasami niektórych do stanu zdziwienia - wspomina Wiesława Michnikowskiego, w specjalnym wydaniu audycji "Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki", Roman Dziewoński.
rozwiń zwiń