W kajaku, na statku, na górskich szczytach. "Różaniec do granic" modlitwą za Polskę i świat

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 15:22
Na statku, na flisackiej tratwie albo w górskim schronisku - w sobotę wzdłuż liczącej 3,5 tys. km granicy Polski staną ludzie odmawiający różaniec. Organizatorzy akcji "Różaniec do granic" z fundacji "Solo Dios Basta" spodziewają się ponad miliona uczestników.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Glow Images/East News

W ramach inicjatywy "Różaniec Do Granic" w święto Matki Bożej Różańcowej w 320 kościołach stacyjnych na terenie 22 diecezji na obrzeżach Polski zostanie podjęta modlitwa o pokój dla Polski i całego świata. Uczestnicy zgromadzą się w kościołach o godz. 10.30, tam wysłuchają konferencji, będą uczestniczyć we mszy i adoracji Najświętszego Sakramentu. Następnie przejdą lub przejadą do wyznaczonych "stref modlitwy" - ma ich być ok. 4 tys. - w których o godz. 14.00 rozpocznie się modlitwa różańcowa.

W kutrach na Zatoce Puckiej odmawiać różaniec będą rybacy z Jastarni, w kajakach na Łynę wypłyną wierni z okolicy Sępopola. Z nadbrzeża w Tolkmicku w Diecezji Elbląskiej o godz. 14.00 wyruszy specjalnie wyczarterowany na tę okazję "różańcowy" statek pasażerski, na którym będzie prowadzona modlitwa dla ok. 100 pasażerów. Z kolei w archidiecezji warmińskiej część uczestników wydarzenia uda się na granicę na katamaranach. Ks. Grzegorz Puchalski, koordynator wydarzenia w diecezji elbląskiej, wyjaśnił, że pomysł zorganizowania "Różańca Do Granic" na statku zrodził się stąd, że granica Polski biegnie też przez Zalew Wiślany. - Chodziło o to, aby modlić się także wzdłuż tej granicy, symbolicznie ogarnąć ją modlitwą. Ufamy, że Matka Boża zatroszczy się dla nas o dobrą pogodę tego dnia - dodał.

W diecezji tarnowskiej "Różaniec do granic" będzie odmawiany na łodziach flisackich płynących przełomem Dunajca. Tratwy wyruszą z przystani przy Trzech Koronach w Sromowcach Niżnych. - "Różaniec do granic" podbił już tyle serc, że uczestnicy i organizatorzy w diecezjach sami zaczęli rozwijać to wydarzenie. Zaowocowało to wieloma szczególnymi, unikalnymi "podwydarzeniami" - podkreślił Maciej Bodasiński, organizator wydarzenia z fundacji "Solo Dios Basta" (hiszp. "Bóg sam wystarczy").

Dodał, że wyjątkowy "Różaniec", zorganizowany z myślą o najmłodszych uczestnikach, odbędzie się na Westerplatte. Najmłodsi wraz z rodzicami wezmą udział we mszy o godz. 12 i adoracji Najświętszego Sakramentu, a później staną wzdłuż granicy, by odmówić różaniec w jednym z pierwszych miejsc zaatakowanych w II wojnie światowej. Część uczestników odmówi "Różaniec do granic" w drodze na górskie szczyty. Młodzież z archidiecezji krakowskiej będzie modlić się na Babiej Górze wspólnie ze Słowakami. W Szklarskiej Porębie inna grupa wyruszy z różańcami w stronę schroniska Orle. Modlitwa zorganizowana zostanie też w miejscu tzw. Trójstyku w diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie zbiegają się granice Polski, Czech i Słowacji.

Jak poinformował, ks. Łukasz Grelewicz, koordynator wydarzenia w archidiecezji gdańskiej, Grupa Trójmiejskie Uwielbienie zorganizuje w Gdyni otwarte "Muzyczne Uwielbienie 24h". "Muzycy każdą godzinę modlitwy będą rozpoczynać jedną dziesiątką różańca. W ten sposób przez dobę rozważą wszystkie tajemnice różańcowe i wydłużą naszą modlitwę na granicach do 24 godzin" - podkreślił.

Modlitwa na granicach jest odpowiedzią na prośbę o codzienne odmawianie Różańca, którą Matka Boża miała wyrazić 140 lat temu w Gietrzwałdzie i 100 lat temu w Fatimie. Organizatorzy spodziewają się, że w wydarzeniu weźmie udział milion osób. Organizująca wydarzenie fundacja "Solo Dios Basta" powstała w czerwcu 2015 r. z inicjatywy grupy świeckich ewangelizatorów, rekolekcjonistów i filmowców. Była organizatorem m.in. Wielkiej Pokuty, która 15 października 2016 r. na Jasnej Górze zgromadziła ok. 150 tys. osób.

Patronem wydarzenia jest Polskie Radio, relacje z granic usłyszeć będzie można na antenie Programu I Polskiego Radia.

pr, pap

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Różaniec Do Granic. "Walczmy o życie wieczne"

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2017 08:55
W święto Matki Bożej Różańcowej cała Polska zostanie otoczona modlitwą. O szczegółach inicjatywy Różaniec Do Granic mówił gość Polskiego Radia 24 o. Benedykt Pączka, kapucyn, misjonarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na granice za złotówkę. Uczestnicy ogólnopolskiej modlitwy zapłacą mniej za bilet

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 13:48
Tańsze podróże z dla uczestników "Różańca do Granic". W związku z modlitwą różańcową, organizowaną w sobotę na granicach Polski, jej uczestnicy będą mogli kupić bilety kolejowe POLREGIO za złotówkę.
rozwiń zwiń