Orkan Xavier paraliżuje Niemcy. Już sześć ofiar śmiertelnych

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 21:07
Orkan Xavier (Ksawery), który w czwartek nadciągnął nad północne Niemcy, spowodował co najmniej sześć ofiar śmiertelnych, sparaliżował komunikację kolejową, były też utrudnienia w komunikacji lotniczej - informuje agencja dpa.
Zniszczenia w Bremen
Zniszczenia w Bremen Foto: PAP/EPA/FOCKE STRANGMANN

W berlińskiej dzielnicy Tegel zginęła kobieta, na której samochód zwaliło się przewrócone przez wichurę drzewo. W dokładnie takich samych okolicznościach zginęła kobieta w Hamburgu. W okolicach Schwerina przewrócone przez wiatr drzewo zabiło kierowcę ciężarówki.

Koło miejscowości Gransee na północ od Berlina kierowcę zabiła urwana gałąź, która wbiła się przez przednią szybę samochodu. W tym samym regionie zginęła kobieta, której samochód przygniotło drzewo. Informacje o kolejnej śmiertelnej ofierze orkanu napłynęły z miejscowości Muellrose koło Poczdamu.

Orkan sparaliżował komunikację kolejową w północnych i wschodnich Niemczech. W wielu miejscach powalone przez wichurę drzewa spadły na tory bądź pozrywały przewody trakcji elektrycznej.

Koleje niemieckie z powodu silnego wiatru wstrzymały przed 18.00 ruch kolejowy na przejściu Frankfurt nad Odrą - Rzepin.

Pierwsze utrudnienia na granicy z Polską

Jak informują w komunikacie PKP Polskie Linie Kolejowe, PLK wspólnie z PKP Intercity organizują podróż dla pasażerów pociągu Warszawa - Berlin, który został zatrzymany w miejscowości Torzym przed granicą. Na przywrócenie ruchu oczekuje też po stronie niemieckiej pociąg relacji Berlin - Warszawa.

W tej chwili nie jeżdzą też pociągi na trasie Swarzędz - Poznań. Pasażerom Kolei Wielkopolskich zapewniono komunikacje zastępczą na tej trasie.

Przy usuwaniu drzew, które uszkodziły trakcję pracują służby techniczne.
Ze względu na trudne warunki pogodowe PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. powołały specjalny zespół zarządzania.

Jak poinformowano w komunikacie, na stacjach: Kutno, Warszawa Zachodnia, Łódź Widzew, Skarżysko Kamienna, Idzikowice, Stargard stoją dodatkowe, zapasowe lokomotywy. W gotowości są pociągi sieciowe i zespoły szybkiego usuwania usterek.

Informacje o zmianach w kursowaniu pociągów przekazywane są pasażerom w pociągach oaz na stacjach i przystankach.

W czwartek wieczorem berlińskie lotniska wznowiły działalność, wstrzymaną z powodu orkanu. W ciągu dnia w stolicy Niemiec wstrzymana była komunikacja miejska i podmiejska z wyjątkiem metra na trasach prowadzących pod ziemią.

Meteorolodzy ostrzegają, że po przejściu orkanu, w nocy z czwartku na piątek spodziewane są ulewne deszcze. W niektórych regionach może to być nawet do 50 litrów na metr kwadratowy.

ksem/

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Niemcy Orkan Ksawery
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak