Piotr Gliński w USA. Spotkanie z polonijnymi instytucjami kultury

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 08:01
W Nowym Jorku odbywa się 39. konferencja muzeów, archiwów i bibliotek polskich na Zachodzie. W sympozjum biorą udział polonijne instytucje oraz przedstawiciele władz polskich z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim. 
Audio
  • Sympozjum muzeów, archiwów i bibliotek polskich w Nowym Jorku. Relacja Małgorzaty Kałuży (IAR)
Wicepremier Piotr Gliński
Wicepremier Piotr GlińskiFoto: KANCELARIA PREMIERA/DOMENA PUBLICZNA

W czwartek wicepremier wziął udział w uroczystym otwarciu XXXIX Sesji Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie w  siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku. Wcześniej minister kultury uczestniczył w sesji zamkniętej,  zwiedził też wystawę poświęconą twórczości Artura Szyka w New Jork Historical Society. Dziś Piotr Gliński m.in. odwiedzi Narodowe Muzeum Imigracji i Polsko-Słowiańską Federację Unii Kredytowej.

Konferencja ma kilkudziesięcioletnią tradycję. Zainaugurowana w 1979 roku stanowi luźne zrzeszenie polskich organizacji początkowo w Europie Zachodniej, a później także w USA, Kanadzie i Ameryce Południowej. Są to głównie instytucje posiadające biblioteki, archiwa albo muzea polonijne.

- Celem corocznej konferencji jest zgromadzenie polonijnych organizacji, aby mogły się wspólnie podzielić swymi problemami i szukać rozwiązań dotyczących opieki nad polskim dziedzictwem narodowym poza granicami kraju  – powiedziała współorganizatorka wydarzenia, szefowa nowojorskiego Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce Iwona Korga.

Konferencja skupia duże instytucje, najczęściej o wieloletniej tradycji. Obejmuje m.in. Bibliotekę Polską w Paryżu, Muzeum Polskie w Rapperswilu, a także podobne placówki w Londynie, Rzymie, Montrealu czy Buenos Aires. W USA zrzesza m.in. Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP), Fundację Kościuszkowską, Polski Instytut Naukowy, Archiwa, Biblioteki i Muzea Polonii w Orchard Lake oraz chicagowskie Muzeum Polskie w Ameryce.

Głównym tematem tegorocznej edycji jest "Wychodźstwo na rzecz niepodległości Polski w latach 1914-1920". Wiąże się to z planowanymi na przyszły rok uroczystościami z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W Nowym Jorku otwarto wystawę „Szlak nadziei” o Armii Andersa

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 19:14
Wystawę „Szlak nadziei”, opisującą wyjście Armii Andersa ze Związku Radzieckiego i jej dalszą drogę do Iranu, otworzyła w piątek wieczorem w Nowym Jorku senator Anna Maria Anders.
rozwiń zwiń