Teheran: wystawa unikatowych zdjęć Polaków z czasów II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 11:09
Niezwykłe zdjęcia pokazujące losy Polaków w czasie II wojny światowej, oglądać będą mogli od dzisiaj mieszkańcy Teheranu. Wystawę zatytułowano "Urodzeni w niepodległej. Dzieci Isfahanu po 75 latach ponownie w Iranie".
Audio
  • Anna Duda uważa, że kolekcja robi też wrażenie ze względu na harmonię panująca na zdjęciach (IAR)
  • Jak pisze kuratorka wystawy Parisa Damandan zdjęcia te układają się w opowieść o ludziach "którzy przetrwali piekło tajgi, stepy Kazachstanu, pustynię Turkmenistanu i Syberię żeby znaleźć się w oazie zieleni, w raju zwanym Isfahanem" (IAR)
Jedno ze zdjęć na wystawie
Jedno ze zdjęć na wystawie Foto: PR

Ekspozycja zorganizowana przez Instytut Adama Mickiewicza powstała dzięki odnalezionemu przypadkowo przez irańską historyk sztuki, archiwum fotograficznemu z czasów drugiej wojny światowej. Anna Duda z Instytutu podkreśla, że zdjęcia te mają unikatową wartość zamkniętej kolekcji, w której znalazło się prawie 1200 szklanych negatywów. W oryginale, lata podawane są według kalendarza muzułmańskiego. Anna Duda uważa, że kolekcja robi też wrażenie ze względu na harmonię panująca na zdjęciach.

Irański fotograf Abolqasem Jali, zapraszał ludzi do swojego studia i stwarzał atmosferę pozwalającą zapomnieć o wojennej rzeczywistości. Kobiety są pięknie ubrane, trzymają w rękach plastikowe kwiaty. Jak pisze kuratorka wystawy Parisa Damandan zdjęcia te układają się w opowieść o ludziach "którzy przetrwali piekło tajgi, stepy Kazachstanu, pustynię Turkmenistanu i Syberię żeby znaleźć się w oazie zieleni, w raju zwanym Isfahanem".

W 1942 roku, z zesłania w Związku Radzieckim, do Iranu wraz z generałem Władysławem Andersem przybyło prawie 120 tysięcy Polaków. Wystawa jest czynna do 31 października.  

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak