Rząd kataloński: parlament zbierze się w poniedziałek mimo zakazu

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 11:30
- Kataloński parlament zbierze się w poniedziałek, wbrew orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego Hiszpanii zakazującemu sesji, na której może zostać proklamowana niepodległość regionu - poinformował w piątek członek autonomicznego rządu Katalonii Raul Romeva.
Premier Katalonii Charles Puidgemont
Premier Katalonii Charles PuidgemontFoto: PAP/EPA/JORDI BEDMAR PASCUAL

Romeva, który odpowiada za sprawy międzynarodowe, powiedział BBC, że regionalny parlament podejmie decyzję na temat secesji. "Parlament przedyskutuje, parlament zbierze się. Będzie debata i to jest ważne" - oznajmił polityk, pytany o to, co się stanie w poniedziałek.

Według niego kryzys zostanie rozwiązany politycznie a nie na drodze sądowej.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

W czwartek hiszpański Trybunał Konstytucyjny nakazał tymczasowe zawieszenie zaplanowanej na poniedziałek sesji parlamentu Katalonii. Oczekuje się, że podczas posiedzenia może zostać proklamowana niepodległość regionu po referendum z 1 października, które wcześniej zostało uznane za nielegalne przez Trybunał.

Ze wstępnych wyników referendum wynika, że 90 proc. głosujących poparło oderwanie się tego regionu od Hiszpanii. Frekwencja w głosowaniu wyniosła ok. 43 proc., a ci Katalończycy, którzy wolą, aby ich region pozostał częścią Hiszpanii, zbojkotowali referendum.

Brutalne działania policji

Z sondaży przeprowadzanych przed referendum wynikało, że ok. 40 proc. mieszkańców Katalonii popierało secesję. Jednak większość ankietowanych chciała przeprowadzenia referendum, a brutalne działania policji podczas głosowania zbulwersowały Katalończyków bez względu na poglądy polityczne.

W niedzielę ok. 900 osób zostało rannych w wyniku starć z policją, która usiłowała uniemożliwić głosowanie w referendum, blokując dostęp do lokali wyborczych, konfiskując urny i karty wyborcze. Doszło też do konfrontacji między funkcjonariuszami katalońskiej policji a skierowaną do tego regionu przez Madryt Gwardią Cywilną.

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier Katalonii: musimy wprowadzić w życie rezultat referendum

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 21:40
- Szef katalońskiego rządu Carles Puigdemont powtórzył w środę wieczorem, że władze regionu muszą wprowadzić w życie wynik niedzielnego referendum niepodległościowego, w którym 90 proc. głosujących opowiedziało się za oderwaniem się od Hiszpanii.
rozwiń zwiń