Warszawa: sesja upamiętniająca arcybiskupa Antoniego Baraniaka

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 12:06
Specjalna sesja upamiętniająca arcybiskupa Antoniego Baraniaka rozpoczęła się od mszy w warszawskiej archikatedrze. W tym roku mija 40. rocznica jego śmierci i 60. rocznica objęcia przez niego urzędu metropolity poznańskiego.
Audio
  • Biskup pomocniczy gnieźnieński i sekretarz prymasa był więziony trzy lata, z czego ponad dwa - w ubeckim więzieniu na Mokotowie przy ulicy Rakowieckiej. Relacja Sylwii Białek (IAR)
Konsekracja kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w parafii Opatrzności Bożej. Nz. arcybiskup metropolita poznański Antoni Baraniak
Konsekracja kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w parafii Opatrzności Bożej. Nz. arcybiskup metropolita poznański Antoni BaraniakFoto: PAP/Witold Rozmysłowicz

Arcybiskup Antoni Baraniak, sekretarz prymasa Stefana Wyszyńskiego, uwięziony w 1953 roku, mimo brutalnego śledztwa, pozostał niezłomny i pokrzyżował komunistom plany osłabienia pozycji Kościoła w Polsce. Przypomniał o tym w homilii metropolita krakowski, arcybiskup Marek Jędraszewski. - Tortury załamywały silnych, a on pozostał niezłomny - mówił arcybiskup Marek Jędraszewski. Wówczas miał podjąć decyzję, że nie zdradzi Prymasa i Kościoła katolickiego.

Brutalne śledztwo

Przewodniczący Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki przypomniał podczas mszy, że zaraz po uwięzieniu przez komunistów w areszcie na Mokotowie arcybiskup Antoni Baraniak odprawił rekolekcje. - One dały mu siłę, aby przetrwać prześladowania - podkreślił hierarcha.

W czasie ciągnącego się wiele miesięcy brutalnego śledztwa komuniści bezskutecznie usiłowali wymusić na arcybiskupie Antonim Baraniaku zeznania obciążające Prymasa Tysiąclecia, które miały skompromitować kardynała Stefana Wyszyńskiego w pokazowym procesie i doprowadzić do osłabienia pozycji Kościoła w Polsce.
Dalsza część sesji z udziałem naukowców odbędzie się w Belwederze. Wydarzenie objął patronatem prezydent Andrzej Duda.

Obchody Milenium Chrztu Polski

Arcybiskup Antoni Baraniak urodził się 1 stycznia 1904 roku we wsi Sebastianowo w Wielkopolsce. Wstąpił do salezjanów. Przed drugą wojną światową został sekretarzem ówczesnego prymasa Polski, kardynała Augusta Hlonda. Po wojnie to samo zadanie wyznaczył mu Prymas Tysiąclecia. Papież Pius XII mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej.

W nocy z 25 na 26 września 1953 roku został aresztowany. Był brutalnie torturowany. Po wyjściu na wolność w 1957 roku objął funkcję metropolity poznańskiego. Mimo sprzeciwu władz zorganizował w swojej archidiecezji obchody Milenium Chrztu Polski. Do końca życia borykał się z problemami zdrowotnymi, będącymi wynikiem uwiezienia. Zmarł 13 sierpnia 1977 roku po długiej chorobie. IPN wznowił śledztwo w sprawie jego śmierci.  

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Żołnierz niezłomny" Kościoła. Abp Antoni Baraniak upamiętniony przez Sejm

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 15:04
Sejm upamiętnił w piątek sekretarza prymasa Stefana Wyszyńskiego, "żołnierza niezłomnego" Kościoła - abp. Antoniego Baraniaka. Izba niższa, w związku z 40. rocznicą śmierci duchownego, podkreśliła jego zasługi dla Kościoła oraz "poświęcenie dla Boga i ludzi". 
rozwiń zwiń