Ukraiński parlament przyjmuje ustawy o tzw. reintegracji Donbasu

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 12:12
Ukraiński parlament przyjął w pierwszym czytaniu ustawy o tzw. reintegracji Donbasu. Były one zaproponowane przez prezydenta Petra Poroszenkę. Mają one uregulować sytuację prawną terytoriów zajętych przez Rosję i wspieranych przez nią separatystów.
Audio
  • Ustawy były zaproponowane przez prezydenta Petra Poroszenkę. Relacja Pawła Buszko (IAR)
Ukraińskie wojska w Donbasie
Ukraińskie wojska w DonbasieFoto: Shutterstock.com

Debatom nad prezydenckimi ustawami dotyczącymi Donbasu towarzyszyły kłótnie i przepychanki w Radzie Najwyższej. Przedstawiciele kilku partii wskazywali, że nowe regulacje są ustępstwem na rzecz Rosji i separatystów.

Pod wpływem krytyki, z tekstu ustaw usunięto zapis o priorytetowym znaczeniu mińskich uzgodnień w rozwiązaniu konfliktu. W przyjętych w pierwszym czytaniu ustawach istnieje natomiast zapis mówiący o tym, że Federacja Rosyjska jest agresorem i państwem odpowiedzialnym za okupację części wschodniej Ukrainy.

Jak wyjaśniała przedstawicielka prezydenta w Radzie Najwyższej Iryna Łucenko - nazwanie Rosji agresorem jest ważne z międzynarodowego punktu widzenia - to oznacza, że można nam dawać uzbrojenie, to oznacza, że możliwa jest misja pokojowa. O ile Ukraina broni się przed zewnętrzną agresją konfliktu nie można nazwać wojną domową - tak jak chciałaby tego Rosja.

Ustawa przewiduje przekazanie koordynacji działań w Donbasie Zjednoczonemu Sztabowi Sił Zbrojnych. Ustawa nie weszła jeszcze w życie. Do jej pełnego przyjęcia potrzebne jest jeszcze jedno głosowanie w drugim czytaniu. 

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Poroszenko: w 2016 roku 211 żołnierzy zginęło w walkach z separatystami

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2016 21:36
W 2016 roku w konflikcie z prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy zginęło 211 żołnierzy sił zbrojnych naszego kraju – oświadczył prezydent Petro Poroszenko, który w sobotę był w przyfrontowym Mariupolu nad Morzem Azowskim.
rozwiń zwiń