Premier Norwegii: nie podpiszemy traktatu o zakazie broni nuklearnej

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 13:56
Premier Norwegii Erna Solberg zapowiedziała, że jej rząd nie podpisze traktatu o zakazie broni nuklearnej. To właśnie organizacja ICAN, tegoroczny laureat Pokojowego Nobla, miała duży wkład w powstanie tego traktatu.
Audio
  • To właśnie organizacja ICAN, tegoroczny laureat Pokojowego Nobla, miała duży wkład w powstanie tego traktatu. Relacja Przemysława Gołyńskiego (IAR)
Premier Norwegii Erna Solberg
Premier Norwegii Erna SolbergFoto: Shutterstock/360b

Norweska premier w pierwszych słowach gratulowała Międzynarodowej Kampanii na rzecz Likwidacji Broni Nuklearnej przyznania jej Pokojowej Nagrody Nobla przez Norweski Komitet Noblowski. Zaznaczyła jednak, że jej rząd nie podpisze traktatu o zakazie broni nuklearnej. - Nie będziemy popierać niczego co osłabiłoby NATO, tak długo jak będą istnieć kraje posiadające broń atomową, również NATO będzie posiadać taką broń, dodała Solberg.

Minister Spraw Zagranicznych Szwecji Margot Wallström, która w lipcu tego roku była jednym ze 122 sygnatariuszy traktatu o zakazie broni nuklearnej powiedziała szwedzkiemu radiu, że "jest zadowolona z przyznania nagrody organizacji ICAN i że od dawna w pełni zasługiwała ona na Pokojowego Nobla". 

Norweski oddział Międzynarodowej Kampanii na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej często krytykował politykę rządu Norwegii w kwestii rozbrojenia i zakazu broni nuklearnej. W 2015 roku norweskie MSZ odmówiło wsparcia finansowego organizacji. 

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosyjskie lotnictwo prowokuje. Tym razem nad Norwegią

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 17:03
Norweskie myśliwce F-16 przechwyciły dwa rosyjskie samoloty, które leciały w kierunku norweskiej przestrzeni powietrznej. Do incydentu doszło w sobotę - informuje portal The Independent Barents Observer.
rozwiń zwiń