Po wichurach 636 tys. odbiorców nadal bez prądu. Trudna sytuacja na kolei

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 15:36
636 tysięcy odbiorców jest nadal pozbawionych prądu po wichurach, które w nocy z czwartku na piątek przeszły nad Polską - poinformował około godz. 14 w piątek dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak. Usuwanie skutków wichur trwa też na kolei. Podróżni muszą liczyć się z dużymi opóźnieniami w ruchu pociągów. 
Najtrudniejsza sytuacja jest w województwie lubuskim
Najtrudniejsza sytuacja jest w województwie lubuskimFoto: PAP/Lech Muszyński

Z danych przekazanych przez szefa RCB wynika, że najtrudniejsza sytuacja jest w czterech województwach. W województwie wielkopolskim prądu nie ma 191,7 tys. odbiorców, w lubuskim - 153,8 tys., w łódzkim - 142,4 tys., a w mazowieckim - 49,4 tys. Awarie są na bieżąco usuwane przez służby energetyczne. 

Trudna sytuacja na kolei

Kolejne szlaki kolejowe zostały przywrócone do ruchu. Największe utrudnienia odnotowano w województwach śląskim, lubuskim i wielkopolskim. Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., informuje, że ruch został przywrócony na Śląsku między innymi na odcinkach: Mysłowice - Brzezinka, Cieszyn Marklowice - Cieszyn, Strzebiń - Boronów oraz na odcinku Lubań Śląsk i- Gierałtów na Dolnym Śląsku.

Cały czas najwięcej pracy przy usuwaniu skutków wichur jest w województwie lubuskim i wielkopolskim. Brak zasilania zewnętrznego na odcinkach prowadzących do Zielonej Góry wymaga zmian w komunikacji pociągów od strony Szczecina i Poznania. Intensywne prace trwają na linii z Ostrowa Wielkopolskiego do Oleśnicy oraz w stronę Kępna. Na odcinku Zielona Góra - Czerwieńsk utrudnienia mogą potrwać do jutra do godzin popołudniowych - informuje PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Na uszkodzonych odcinkach pracują pociągi do naprawy sieci trakcyjnej, dodatkowe lokomotywy osłonowe do przeciągania składów, zespoły techniczne, usuwające drzewa i gałęzie z torowisk. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zwraca się z apelem do podróżnych o zapoznanie się z bieżącymi informacjami o ruchu pociągów. Podróżni mogą uzyskać informację o zmianach w komunikacji pod numerem infolinii 703 200 200. 

W wyniku nocnych wichur zginęły dwie osoby, a 39 zostało rannych.

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak