Mariusz Błaszczak: fundusz klęskowy jest już do dyspozycji poszkodowanych

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 21:44
Szef MSWiA Mariusz Błaszczak zapewnił, że poszkodowani w wichurach mogą już się ubiegać o pieniądze z funduszu klęskowego. Wnioski należy kierować do samorządów. 
Audio
  • Mariusz Błaszczak o funduszu klęskowym
  • Mariusz Błaszczak: bezpieczeństwo energetyczne tematem najbliższego posiedzenia rządu
Mariusz Błaszczak
Mariusz BłaszczakFoto: PAP/Leszek Szymański

mario 1200.jpg
"Wojewodowie niezwłocznie przystępują do usuwania szkód"

- Procedura wygląda w ten sposób, że wójtowie, burmistrzowie, prezydenci powołują komisje, które szacują straty, następnie za pośrednictwem wojewodów wnioski trafiają do ministra spraw wewnętrznych, a my uruchamiamy te pieniądze. Jesteśmy gotowi zrobić to niezwłocznie, żeby nieść pomoc potrzebującym - powiedział minister.

Mariusz Błaszczak zapowiedział, że jeszcze w piątek wojewoda lubuski skieruje wniosek do MSWiA o uruchomienie pierwszej transzy wsparcia dla poszkodowanych w nawałnicach. Wniosek zostanie rozpatrzony niezwłocznie. Poinformował też, że na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów przedstawi rekomendacje w związku z nawałnicami, które dotyczyć będą m.in. wyposażenia instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w agregaty prądotwórcze. 

Mariusz Błaszczak podziękował funkcjonariuszom PSP i strażakom z ochotniczych straży pożarnych za udział w akcji ratunkowej. - Wielka ofiarność i zaangażowanie strażaków, to kolejny dowód profesjonalizmu - powiedział minister i zapewnił, że prace nad usuwaniem szkód spowodowanych przez orkan Ksawery trwają cały czas.

Bezpieczeństwo energetyczne tematem najbliższego posiedzenia rządu

Minister zapowiedział, że bezpieczeństwo energetyczne instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obywateli, w tym operatorów telekomunikacyjnych, będzie tematem najbliższego posiedzenia rządu. Szef MSWiA mówił, że po doświadczeniach ostatnich wichur konieczna jest zmiana prawa. Zaznaczył, że przed posiedzeniem Rady Ministrów zostaną przedstawione rekomendacje, a wśród nich taka, która zobowiązuje instytucje, w tym firmy telekomunikacyjne, do tego, żeby posiadały alternatywne źródła energii (agregaty prądotwórcze). Mariusz Błaszczak wskazywał na konieczność wyposażenia tych placówek we własne zasilanie energii po sierpniowych nawałnicach, które spustoszyły północną i zachodnią Polskę. 

abi

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier: wszyscy poszkodowani w wyniku wichur otrzymają pomoc

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 21:38
- Wszystkie osoby, które zostały poszkodowane w wyniku wichur, otrzymają pomoc – zapewniła Beata Szydło. Premier w piątek uczestniczy w posiedzeniu sztabu antykryzysowego w Zielonej Górze.
rozwiń zwiń