Obrona drukarza z Łodzi popiera kasację prokuratora generalnego do SN. Chodzi o plakaty dla organizacji LGBT

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 16:13
- Obrona drukarza z Łodzi, który odmówił wykonania materiału promocyjnego dla jednej z organizacji LGBT, wspiera kasację złożoną przez prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę do Sądu Najwyższego w tej głośnej sprawie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: IAR/Krystian Dobuszyński

Minister sprawiedliwości-prokurator generalny chce uniewinnienia drukarza. Sąd prawomocnie uznał Adama J. za winnego wykroczenia, ale odstąpił od kary.

- To dobrze, że sprawą drukarza w Łodzi zajmie się Sąd Najwyższy. Postępowanie to dotyczy jednych z najistotniejszy wolności poręczonych w polskiej konstytucji: wolności działalności gospodarczej, a także wolności sumienia. Coraz częściej współcześnie dochodzi do grożenia polskim przedsiębiorcom konsekwencjami z art. 138 kodeksu wykroczeń tylko i wyłącznie za to, że odmówili zaangażowania w określony i radykalny projekt ideologiczny - mówi adw. Bartosz Lewandowski, obrońca Adama J., prawnik Ordo Iuris.

Interpretacja powoda przekreśla "wolność działalności gospodarczej"?

Lewandowski powiedział, że obrona wniosła do SN odpowiedź ws. kasacji Ziobry. Obrona podkreśla, że Sąd Okręgowy w Łodzi wadliwie uznał, że do stwierdzenia wykroczenia z art. 138 kodeksu wykroczeń nie jest konieczne uprzednie zawarcie przez przedsiębiorcę umowy na świadczenie usługi, a jedynie publiczne jego zaoferowanie.

Według obrony, sprowadza to przedsiębiorcę do podmiotu, który ma obowiązek świadczenia usługi na rzecz każdego kontrahenta (nawet osoby prawnej, np. spółki), chcącego skorzystać z jego usług. Ich zdaniem taka interpretacja przekreśla "w sposób oczywisty wolność działalności gospodarczej, będącej fundamentem ustroju ekonomicznego Rzeczypospolitej Polskiej".

Jak podkreśla obrona, drukarz z uwagi na chęć uniknięcia konieczności przyczynienia się do promocji ideologii godzącej w jego wartości religijne i sumienie, miał możliwość odmowy zawarcia z Fundacją LGBT umowy na druk materiału promocyjnego, bowiem korzystał w tym zakresie z gwarantowanej i bezpośrednio stosowanej wolności sumienia, określonej w art. 53 ust. 1 konstytucji.

Doszło do zawarcia umowy?

W maju br. Sąd Okręgowy w Łodzi utrzymał wyrok Sądu Rejonowego dla Łodzi-Widzewa i uznał Adama J. za winnego wykroczenia z art. 138 kodeksu wykroczeń - "umyślnej, bez uzasadnionej przyczyny odmowy świadczenia, do którego jest obowiązany" - ale odstąpił od wymierzenia mu kary. SO nie uwzględnił apelacji od wyroku I instancji, wniesionych na korzyść drukarza przez prokuratora i obrońcę obwinionego, którzy domagali się jego uniewinnienia.

SO wskazał, że niezależnie od tego, czy sprawa dotyczyłaby odmowy wydrukowania roll-upu dla organizacji LGBT, czy plakatów promocyjnych dla ruchów obrony życia, to należy ocenić ją dokładnie tak samo - w kategoriach błędnego pojmowania wolności sumienia.

Według SO obwiniony nie miał prawa do reprezentowania drukarni (nie był jej właścicielem - przyp.red.), zatem zasada swobody umów nie pozwalała mu na ingerencję w treść stosunku prawnego z innym podmiotem. SO uznał, że między pracownikiem drukarni i wolontariuszką organizacji LGBT doszło do zawarcia umowy - stało się to za pośrednictwem strony internetowej drukarni, na której znajdują się m.in. napisy "zamów teraz, dostawa gratis".

Wyrok uchylono

W kasacji prokurator generalny zarzucił wyrokowi SO m.in. naruszenie przepisów prawa procesowego, polegające na zaniechaniu należytego rozpoznania zarzutów apelacji. Według kasacji SO nienależycie ocenił jej zarzuty, w których kwestionowano powstanie po stronie obwinionego obowiązku realizacji świadczenia oraz stanowisko Sądu Rejonowego, że odmowa świadczenia, w tym wynikająca z przekonań religijnych, nie była uzasadniona w rozumieniu art. 138 Kw.

Pierwszy wyrok (nakazowy) zapadł w czerwcu 2016 r. Sąd nakazał wtedy drukarzowi zapłacić 200 zł na rzecz Skarbu Państwa. W wyniku sprzeciwu obwinionego, wyrok uchylono. W marcu br. SR ponownie uznał Adama J. za winnego czynu z art. 138 Kw i odstąpił od wymierzenia kary. 

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Akt łaski prezydenta. Sejm popiera wniosek prokuratora generalnego

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2017 09:45
Sąd Najwyższy nie może kontrolować aktu łaski prezydenta - głosi stanowisko Sejmu dla Trybunału Konstytucyjnego, który bada wniosek Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry. RPO chce umorzenia tej sprawy, dowodząc, że orzeczenie jest "zbędne lub niedopuszczalne".
rozwiń zwiń