Hiszpan Pedro Agramunt zrezygnował z funkcji szefa Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Powodem kontrowersyjna podróż?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 16:43
Hiszpański senator Pedro Agramunt zrezygnował w piątek ze stanowiska przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (ZPRE), na trzy dni przed planowanym głosowaniem nad wnioskiem o pozbawienie go funkcji z powodu kontrowersyjnej podróży do Syrii.
Pedro Agramunt
Pedro AgramuntFoto: PAP/EPA/ATTILA KOVACS

"Postanowiłem dziś ze względów osobistych nie przewodniczyć już Zgromadzeniu Parlamentarnemu Rady Europy" - ogłosił na Twitterze hiszpański polityk. Stanowisko to piastował od stycznia 2016 roku.

Wniosek o jego dymisję miał być omawiany w poniedziałek na otwarciu sesji plenarnej w Strasburgu. W obliczu decyzji Agramunta debata ta się nie odbędzie.

Brak zaufania 

Autorzy wniosku argumentowali, że Agramunt "nie cieszy się już zaufaniem Zgromadzenia, ponieważ jego postępowanie poważnie szkodzi reputacji Zgromadzenia Parlamentarnego".

Powodem jest spotkanie hiszpańskiego polityka z syryjskim prezydentem Baszarem el-Asadem podczas zorganizowanej przez Rosję podróży do Syrii w kwietniu. Agramunt odmawiał podania się do dymisji z tego powodu.

Stanowisko p.o. przewodniczącego ZPRE automatycznie przechodzi na najstarszego z 20 jego zastępców, w tym przypadku brytyjskiego posła Rogera Gale'a.

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hiszpański rząd przeprasza za użycie siły w Katalonii

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 16:20
Przedstawiciel hiszpańskiego rządu w Katalonii Enric Millo przeprosił za użycie siły przez policję podczas niedzielnego, nielegalnego referendum niepodległościowego. W zajściach rannych zostało prawie 900 osób, w tym 12 policjantów. Enric Millo był gościem katalońskiej telewizji publicznej. 
rozwiń zwiń