Pod hasłem "Idźmy naprzód z nadzieją" obchodzimy XVII Dzień Papieski

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2017 17:53
Pod hasłem "Idźmy naprzód z nadzieją" obchodzimy siedemnasty Dzień Papieski. Organizowany przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, służy refleksji nad nauczaniem i pontyfikatem Świętego Jana Pawła II. Obchodzi się go od 2001 roku, w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową dnia 16 października 1978 roku. 
Audio
  • Warszawa: Koncert Galowy XVII Dnia Papieskiego
  • Kard. Kazimierz Nycz: winnicą, którą dał nam Pan, jest całe dziedzictwo pontyfikatu Jana Pawła II (IAR)
Msza św. odprawiona w Świątyni Opatrzności Bożej przez metropolitę warszawskiego, kard. Kazimierza Nycza zainaugurowała obchody XVII Dnia Papieskiego
Msza św. odprawiona w Świątyni Opatrzności Bożej przez metropolitę warszawskiego, kard. Kazimierza Nycza zainaugurowała obchody XVII Dnia PapieskiegoFoto: PAP/Jacek Turczyk

Centralne obchody XVII Dnia Papieskiego odbywają się w Warszawie. Rozpoczęła je w południe w Świątyni Opatrzności Bożej msza świętą w intencji darczyńców. Eucharystii przewodniczył kardynał Kazimierz Nycz, który zachęcał do pielęgnowania dziedzictwa pontyfikatu świętego Jana Pawła II. Metropolita warszawski, nawiązując do dzisiejszej Ewangelii, mówił, że winnicą, daną Polakom przez Boga jest całe dziedzictwo Jana Pawła II.

TVP Info

- Pan Bóg nam go powierzył, wszystkim. A może nam w sposób szczególny, skoro przyjęliśmy to w Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia jako zadanie własne, do którego potrafimy zaprosić setki tysięcy, miliony ludzi, żeby promować Jana Pawła II i jego stale aktualne nauczanie - zaznaczył. Kardynał Kazimierz Nycz nawiązał również do hasła tegorocznego Dnia Papieskiego - "Idźmy naprzód z nadzieją". To słowa zaczerpnięte z listu apostolskiego świętego Jana Pawła II wydanego na koniec Roku Jubileuszowego 2000.

czytaj więcej
nycz1200.jpg
XVII Dzień Papieski. Kardynał Nycz: wiemy, co zawdzięczamy Janowi Pawłowi II

Wyjaśniając to przesłanie, metropolita warszawski tłumaczył, że w nauczaniu papieża nadzieja nie jest "naiwnym, bezczynnym oczekiwaniem, że Pan Bóg zrobi coś za nas". - Papież powiedział, że nadzieja jest w tym, że zło można zwyciężyć. Nie daj się zwyciężyć złu, zło dobrem zwyciężaj, zło można zwyciężyć tylko dobrem. I to jest nadzieja - podkreślił kardynał Kazimierz Nycz.

"To jedna z najlepszych inicjatyw, jakie podjął Kościół w Polsce"

Kardynał Stanisław Dziwisz przewodniczył w Dniu Papieskim uroczystej mszy świętej w Sanktuarium świętego Jana Pawła II w Krakowie. W homilii podkreślał, że młodzi ludzie potrzebują Ewangelii, by z nadzieją wkraczać w życie. Podkreślił, że Dzień Papieski to szczególne podziękowanie za dar Jana Pawła II dla Kościoła i świata. Dodał, że jest to też wyjątkowa okazja do wsparcia zdolnej młodzieży pochodzącej z ubogich rodzin w ramach akcji stypendialnej Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

- To niewątpliwie jedna z najlepszych inicjatyw, jakie podjął Kościół w Polsce, stawiając w ten sposób żywy pomnik Janowi Pawłowi II, utrwalając pamięć o nim przez formację młodych ludzi, bo przecież to jemu samemu, Janowi Pawłowi II, najbardziej ta sprawa leżała na sercu - powiedział duchowny. Zaapelował o to, by zebrani słowem i życiem głosili Dobrą Nowinę i dzielnie podejmowali wyzwania, przed jakimi staje dzisiejszy Kościół. Ocenił, że dzisiejsza Europa, żyjąca w strachu przed atakami terroru, a także zapominająca często o Bogu, bardzo potrzebuje Ewangelii.

Kard. Stanisław Dziwisz To niewątpliwie jedna z najlepszych inicjatyw, jakie podjął Kościół w Polsce, stawiając w ten sposób żywy pomnik Janowi Pawłowi II, utrwalając pamięć o nim przez formację młodych ludzi, bo przecież to jemu samemu, Janowi Pawłowi II, najbardziej ta sprawa leżała na sercu

Metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski podczas mszy w Katedrze na Wawelu rozpoczynającej II Małopolski Marsz "Rodzinie i Życiu - Tak!" apelował o wsparcie dla kobiet, które często stają przed trudnym wyborem, bo - jak mówił - życie dzieci jest najważniejsze. "Logika tego świata mówi: usuńmy dzieci chore, bo tak jest łatwiej i ekonomiczniej" - mówił arcybiskup Marek Jędraszewski. Dodał, że "polski naród nie może godzić się na tak przerażające bezprawie". Zwrócił uwagę, że w naszej Ojczyźnie trwa zmaganie dotyczące tego, co - jak mówił hierarcha - technicznie nazywa się aborcją eugeniczną. Zdaniem metropolity krakowskiego, jej istotą jest zgodne z prawem, będącym "przejawem największego bezprawia zabijać dzieci, które są w jakiejś mierze niepełnosprawne, bo tak orzekli lekarze". Przekonywał, że lekarze nie zawsze mają rację i nie możemy odbierać życia niewinnym dzieciom. Arcybiskup poparł Marsz dla Życia i pochwalił rodziny, które dają świadectwo wiary i przekazują wartości swoim dzieciom. W marszu wzięli udział przedstawiciele ruchów obrony życia z całej Polski. Zbierali podpisali pod inicjatywą ustawodawczą "Zatrzymaj Aborcję". 

Koncerty, konferencje i seminaria

W ramach obchodów w Świątyni Opatrzności Bożej odbył się Galowy Koncert Dnia Papieskiego. Na scenie wystąpili znani artyści, między innymi Halina Frąckowiak, Natalia Niemen i Krzysztof Cugowski. 

W związku z Dniem Papieskim organizowane są konferencje, seminaria i sesje naukowe poświęcone nauczaniu Jana Pawła II, a także koncerty, spektakle, wystawy i biegi.

Uroczystości potrwają do 22 października, kiedy to przypada wspomnienie liturgiczne papieża Polaka. Organizowana jest też zbiórka na rzecz programu stypendialnego Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, wspierającego zdolną młodzież z niezamożnych rodzin. Obecnie opieką jest objętych 2300 uczniów i studentów. Stypendyści przechodzą również formację duchową, wyjeżdżają na obozy i działają na rzecz społeczności lokalnych. Byli aktywnie zaangażowani między innymi w organizację Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w lipcu ubiegłego roku w Krakowie. Stypendystami może zostać młodzież ze szkół ponadpostawowych, pochodzących z miejscowości liczących poniżej 20 tysięcy mieszkańców. Środki na stypendia pochodzą głównie ze zbiórki przy kościołach prowadzonej podczas Dnia Papieskiego przez wolontariuszy oraz zbiórki publicznej i akcji SMS-owej. 

Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia w 2000 roku powołała Konferencja Episkopatu Polski. Organizacja powstała jako wyraz wdzięczności dla Ojca Świętego Jana Pawła II za jego niestrudzoną posługę duchową na rzecz Kościoła i Ojczyzny. W ubiegłym roku w wyniku przykościelnej zbiórki na fundusz stypendialny Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia otrzymała ponad 7 milionów złotych. W ramach zbiórki publicznej do puszek trafiło ponad 900 tysięcy złotych, a za pośrednictwem akcji SMS przekazano ponad 200 tysięcy złotych. 
Program stypendialny można wesprzeć, wpłacając na konto Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, wysyłając SMS o treści ,,POMOC" na numer 74 265 lub dzwoniąc na nr 704407401. 

Patronat medialny nad obchodami Dnia Papieskiego sprawuje Polskie Radio. 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak