Nobel z ekonomii dla Amerykanina. Richard H. Thaler uhonorowany za badania nad ekonomią behawioralną

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2017 16:31
Amerykanin Richard Thaler otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii. Nagrodę przyznano za jego pionierskie osiągnięcia w wypełnieniu luki między ekonomią a psychologią. 
Amerykanin Richard Thaler otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii
Amerykanin Richard Thaler otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomiiFoto: PAP/EPA/CARSTEN REHDER/POOL

Jak uzasdniło jury, badał on konsekwencje zachowań społecznych i tego jaki wpływ ma psychologia na indywidualne decyzje a co za tym idzie na rynki finansowe.

Thaler rozwinął tzw. teorię rachunkowości umysłowej, która wyjaśnia, jak ludzie upraszczają decyzje finansowe, tworząc oddzielne konta w swojej świadomości. Według Amerykanina człowiek podejmuje decyzję w odniesieniu do jednego konkretnego konta, a nie w odniesieniu do wszystkich swoich zasobów. 

Naukowiec wykazał także, że tzw. niechęć do straty może wyjaśnić, dlaczego bardziej cenimy rzeczy, których jesteśmy właścicielami - ten fenomen nazwał efektem własności.

Laureat faworytem

72-letni Thaler był uważany za jednego z faworytów do Nagrody Nobla. Zapytany przez dziennikarzy, w jaki sposób wyda 9 mln koron nagrody (ok. 940 tys. euro), odpowiedział, że "w najbardziej irracjonalny sposób, w jaki tylko będzie to możliwe".  

W przeciwieństwie do nagród: pokojowej, z chemii, fizyki, fizjologii lub medycyny oraz literatury, Alfred Nobel nie ustanowił w swoim testamencie wyróżnienia z ekonomii. Jego fundatorem jest od 1969 roku Bank Szwecji. Stąd oficjalna nazwa brzmi - Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla. Laureata wybiera grono złożone z profesorów ekonomii Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk. Pozostałe Noble są przyznawane od 1901 roku. 

Zwycięzcy w dziedzinie nauk ekonomicznych otrzymują - podobnie jak uczeni z innych dziedzin - nagrodę z rąk króla Szwecji na wspólnej uroczystości 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla.

koz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak