Chiny pobiły Niemcy. Eksport największy na świecie

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2010 07:08
Chiny zostały największym eksporterem świata, wyprzedzając Niemcy, których eksport spadł o 22 proc. - pisze tygodnik The Economist, powołując się na raport Światowej Organizacji Handlu (WTO).
Audio

Według raportu WTO na skutek kryzysu całkowita wartość dóbr wyeksportowanych na świecie w 2009 roku spadła o 23 proc. Trend ten był najbardziej dotkliwy dla Japonii (spadek eksportu o 26 proc.)

Tendencja spadkowa dotknęła wszystkich eksporterów, ale kryzys w najmniejszym stopniu odbił się na Chinach, gdzie eksport spadł jedynie o 16 proc.

Niemcy zdetronizowane

Niemcy - do tej pory największy eksporter świata - spadły na drugą pozycję. Ich eksport zmniejszył się o 22 proc. Trzecim największym eksporterem świata są Stany Zjednoczone, czwartym Japonia, piątym Holandia, a szóstym Francja. Za nimi plasują się kolejno: Włochy, Belgia, Korea Płd., Wielka Brytania i Kanada.

Globalny kryzys pomógł zmniejszyć nieco nierówności - pisze The Economist - jeszcze w 2008 roku trzej najwięksi eksporterzy odpowiadali za jedną trzecią światowego eksportu. Ich udział w tym rynku w 2009 r. spadł do 26,7 proc.

W piątek firma General Motors poinformowała, że dla jej przedsiębiorstw w Chinach, zarządzanych wspólnie z chińskimi partnerami, marzec był piętnastym z rzędu miesiącem rekordowych sprzedaży - podaje francuski tygodnik Le Point.

Według raportu WTO wartość globalnego eksportu wzrośnie w tym roku o blisko 10 proc. - pisze The Economist.

ag, PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Chiński eksport znów przyspiesza

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2010 09:52
Według chińskich władz eksport w lutym wzrósł w Państwie Środka aż o 46%, licząc rok do roku. Analitycy spodziewali się zmiany na plus tylko o 30%.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy boją się przeglądarki Internet Explorer

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2010 11:24
Rząd Niemiec przestrzega przed używaniem przeglądarki Internet Explorer. Według ekspertów w Berlinie przeglądarka firmy Microsoft nie zapewnia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Ostrzeżenie odnosi się do trzech najnowszych wersji przeglądarki: 6, 7 i 8.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polska": chińska flota morska nad Bałtykiem?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2010 06:24
Z okazji wystawy światowej EXPO 2010, która odbędzie się w Szanghaju, Polska przygotowuje unikalną ofertę gospodarczą dla Dalekiego Wschodu. Dziennik "Polska" pisze, że zamierzamy zaproponować Chinom, by nad Bałtykiem utworzyły europejskie przedstawicielstwo dla swej morskiej floty i wysyłki towarów w głąb kontynentu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska kiełbasa wejdzie do chińskich sklepów?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2010 00:08
Polscy przedsiębiorcy mają szansę podbić największy rynek wieprzowiny na świecie. W Pekinie podpisano protokół, który przybliża polskich przedsiębiorców z branży mięsnej do wejścia na chiński rynek.
rozwiń zwiń