Koniec ze zmianą czasu? Sejmowa komisja poparła projekt ludowców

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 18:36
Sejmowa komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych poparła pomysł likwidacji sezonowej zmiany czasu. Przewiduje to projekt nowelizacji ustawy ustawy o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Pomysłodawcą jest grupa posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Audio
  • Władysław Kosiniak-Kamysz o korzyściach płynących z likwidacji zmiany czasu (IAR)
Czas letni stosowany jest w prawie siedemdziesięciu krajach na świecie.
Czas letni stosowany jest w prawie siedemdziesięciu krajach na świecie.Foto: Skitterphoto/Pixabay.com

Prezes tej partii Władysław Kosiniak-Kamysz argumentuje, że zmiana czasu z letniego na zimowy powoduje między innymi kłopoty ze snem i koncentracją. Ponadto istnieje też wiele innych czynników - przekonuje. - Jeśli chodzi o względy ekonomiczne, to ułatwiłoby to funkcjonowanie firm transportowych. Cały czas słyszymy o trudnościach w aktualizowaniu rozkładów jazdy. To by było też korzystne dla operacji bankowych. Nie ma także czynników, dla których wprowadzono to rozróżnienie czasów w 1916 roku w Niemczech. Widzimy też, że w sondażach Polacy zdecydowanie opowiadają za zachowaniem na stałe czasu letniego - uzasadniał szef klubu PSL.

Pomysł opozycji poparł między innymi poseł Wojciech Skurkiewicz z Prawa i Sprawiedliwości. Wskazał, że istnieje szereg argumentów przemawiających za proponowanym rozwiązaniem. - Przesuwanie czasu jest dość uciążliwe. Mamy problemy z komunikacją, zdążeniem ze wszystkim na czas i organizacją dziennej rutyny. Teraz jest tak, jak jest, ale inaczej byłoby ciekawiej - dodaje poseł PiS.

Komisja poparła też autopoprawkę PSL mówiącą o tym, że zmiany w ustawie miałyby wejść w życie od 1 października przyszłego roku. Projekt zaakceptować musi jeszcze Sejm podczas głosowań.

fc

Zobacz więcej na temat: POLSKA zmiana czasu PSL Sejm
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W nocy zmieniliśmy czas z zimowego na letni. A ile czasu potrzeba na przestawienie zegara biologicznego?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2017 17:00
W nocy z soboty na niedzielę zmieniliśmy czas z zimowego na letni, przez co spaliśmy o godzinę krócej. Wskazówki zegarów przesunęliśmy z godz. 2.00 na 3.00. Do czasu zimowego wrócimy w ostatnią niedzielę października.
rozwiń zwiń