Papież zachęca do odmawiania różańca w intencji pokoju

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 17:58
Papież Franciszek wezwał wiernych podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie do modlitwy różańcowej w intencji pokoju na świecie. Przestrzegał też przed pesymizmem i rezygnacją.
Audio
  • - Wspomnienie tego wielkiego misjonarza, arcybiskupa Lusaki, Adam Kozłowieckiego. który poświęcił życie służbie ludności Zambii, niech was uwrażliwia na duchowe i materialne potrzeby narodów Afryki - mówił papież.
Papież Franciszek podczas audiencji w Watykanie.
Papież Franciszek podczas audiencji w Watykanie.Foto: PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Zwracając się do tysięcy osób zgromadzonych na audiencji na placu Świętego Piotra papież powiedział: "W najbliższy piątek, 13 października zakończą się obchody setnej rocznicy ostatnich objawień maryjnych w Fatimie. Ze wzrokiem skierowanym ku Matce Pana i Królowej Misji zachęcam wszystkich, szczególnie w październiku do odmawiania Świętego Różańca w intencji pokoju na świecie".

- Niech modlitwa poruszy najbardziej oporne osoby, aby wygnały przemoc ze swego serca, słów i gestów i budowały wolne od niej wspólnoty, które troszczą się o wspólny dom - wezwał Franciszek. - Nic nie jest niemożliwe, jeśli zwracamy się do Boga w modlitwie. Wszyscy mogą być twórcami pokoju - dodał papież przywołując swe słowa z tegorocznego orędzia na Światowy Dzień Pokoju.

Następnie Franciszek mówił o tym, że również w piątek przypada Międzynarodowy Dzień na rzecz Ograniczania Skutków Katastrof Naturalnych. - Ponawiam mój żarliwy apel o ochronę stworzenia poprzez coraz bardziej uważną opiekę i troskę o środowisko. Zachęcam dlatego instytucje i tych, którzy sprawują odpowiedzialność publiczną i społeczną do krzewienia kultury, która miałaby na celu redukcję narażenia na ryzyko i na katastrofy naturalne - oświadczył.

"Chrześcijanin nie został stworzony dla nudy"

Papież wyraził pragnienie, aby konkretne działania na rzecz "obrony wspólnego domu" mogły stopniowo zmniejszać zagrożenia dla najsłabszej ludności. W katechezie na temat nadziei i "czujnego oczekiwania. Franciszek wskazywał: „Nawet jeśli cały świat występowałby przeciwko nadziei i mówił, że przyszłość przyniesie tylko ciemne chmury, to chrześcijanin wie, że w tej przyszłości znajduje się powtórne przyjście Chrystusa”.

Przestrzegał przed pesymizmem i rezygnacją. Jak wyjaśnił, "rezygnacja nie jest cnotą chrześcijańską". - Chrześcijanin nie został stworzony dla nudy, lecz raczej dla cierpliwości - dodał Franciszek.

Podkreślał też, że nie jest prawdziwym budowniczym pokoju ten, kto nie naraża swojego osobistego pokoju i nie podejmuje ryzyka. Taki ktoś to "leń" - ocenił papież.
Zwracając się do Polaków Franciszek pozdrowił organizatorów otwartej we wtorek na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana wystawy poświęconej kardynałowi Adamowi Kozłowieckiemu (1911-2007).

- Wspomnienie tego wielkiego misjonarza, arcybiskupa Lusaki, który poświęcił życie pokornej służbie ludności Zambii, niech nas uwrażliwia na duchowe i materialne potrzeby narodów afrykańskich. Módlmy się za misjonarzy na całym świecie - powiedział papież.

pr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Papież Franciszek: Kolumbia to naród pełen nadziei mimo cierpień

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 13:15
Papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej podziękował władzom i mieszkańcom Kolumbii za gorące przyjęcie podczas jego niedawnej wizyty w tym kraju. - Mimo tylu cierpień to naród radosny, pełen nadziei - powiedział papież.
rozwiń zwiń