Nad Europę nadciąga Ofelia. Ominie Polskę?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 16:58
Do północno - zachodnich krańców Europy dotrą gwałtowne zjawiska pogodowe. Synoptycy IMGW wskazują na mapy pogodowe, na których widać głęboki niż nad Atlantykiem, który nazwano imieniem "Ofelia".
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: MARTIN JOHN OSBORNE/Shutterstock.com

- To zjawisko przypomina cyklon tropikalny - mówi Anna Nemec dyżurny synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej . Według prognoz "Ofelia" ominie Półwysep Iberyjski, ale w swoim zasięgu w poniedziałek będzie miała Irlandię i zachodnią część Wielkiej Brytanii, gdzie mogą wystąpić gwałtowne wichury. Z prognoz wynika, że "Ofelia" nie będzie miała bezpośredniego wpływu na pogodę w Polsce, gdzie będzie w tym czasie dominował wyż z południa Europy.

Jeszcze na czwartkowy wieczór synoptycy zapowiadają porywisty wiatr nawet do 100 kilometrów na godzinę na północnych krańcach kraju. Z danych meteorologicznych wynika, że silny wiatr może w najbliższych godzinach występować w całym kraju, ale tylko w regionach północnych przekroczy w porywach 65 kilometrów na godzinę.

Anna Nemec przypomina, że Instytut wydał ostrzeżenia dla północno - zachodniej i północnej Polski. W większości regionów jest to ostrzeżenie najsłabsze - pierwszego stopnia, tylko na Pomorzu jest to ostrzeżenie drugiego stopnia. Na Pomorzu w nocy porywy wiatru nad samym morzem mogą wynosić nawet 100 kilometrów na godzinę, dalej w głąb lądu - około 90 kilometrów na godzinę. Silny wiatr już jutro po południu ustąpi lepszej pogodzie.

Wyż z południa od niedzieli przyniesie znaczne ocieplenie i powrót polskiej złotej jesieni. W całym kraju będzie pogodnie i ciepło - nawet do 23 stopni na Dolnym Śląsku. Kolejne dni będą coraz chłodniejsze, ale polska złota jesień może potrwać do połowy przyszłego tygodnia.

pr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Huragan Nate uderzył w Stany Zjednoczone. Podtopienia w Mississippi

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2017 09:24
Huragan Nate uderzył w Stany Zjednoczone. Żywioł ma kategorię pierwszą w pięciostopniowej skali Saphira - Simpsona, ale władze podkreślają, że jest śmiertelnie niebezpieczny. Wcześniej w Ameryce Środkowej zabił blisko 30 osób. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alarm pogodowy: ostrzeżenie przed silnym wiatrem. IMGW bije na alarm

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 12:17
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed silnym wiatrem w województwie pomorskim. Ogłoszono tu ostrzeżenie drugiego stopnia. 
rozwiń zwiń