Jan Paweł II: przyjaciel młodych i wybitny filozof, człowiek modlitwy [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2017 19:25
- Wybitny filozof i teolog, przyjaciel młodych, otwarty na media i dziennikarzy. Jego pontyfikat trwale zapisał się w historii Kościoła - mówi rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik w 39. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.
Jan Paweł II, portret kanonizacyjny.
Jan Paweł II, portret kanonizacyjny.Foto: Przemysław Goławski, PolskieRadio.pl

Jak zaznaczył rzecznik KEP, wybór ten był zaskoczeniem, a jednocześnie "znakiem nadziei dla Polski i innych państw »zza żelaznej kurtyny«".

- Szybko okazało się, że będzie to wielki pontyfikat, który na trwale zapisze się w historii Kościoła. Otwartość na ludzi, naturalność w kontaktach z nimi, sprawiły, że Jan Paweł II przyciągał tłumy na całym świecie. Ale nie miało to nic wspólnego ze sztucznym podejściem, on naprawdę szanował każdego człowieka i starał się go zrozumieć - powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Ks. Krzysztof Ołdakowski SJ, redaktor naczelny w Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia podkreśla, że dla papieża Jana Pawła II najważniejsza była modlitwa, więź z Bogiem. - Świadkowie pontyfikatu mówią, że modlił się 4 godziny dziennie, a przy tym zupełnie się nie spieszył, chociaż miał na głowie cały Kościół i cały świat - podkreśla duchowny.

Nowy papież, 264. w historii Kościoła, przyjął imię Jan Paweł II. Był pierwszym od ponad 450 lat papieżem niepochodzącym z Włoch, a także najmłodszym od półtora wieku. W dniu wyboru miał 58 lat. Jan Paweł II ogłosił 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji apostolskich, 43 listy apostolskie, zwołał 9 konsystorzy, mianował 240 kardynałów.

Zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Miał wówczas 84 lata. 1 maja 2011 roku został ogłoszony błogosławionym, a 27 kwietnia 2014 roku świętym. 16 października obchodzimy ustanowiony przez Sejm Dzień Papieża Jana Pawła II.

pr,iar,pap

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Karol Wojtyła papieżem! 39. rocznica wyboru Polaka

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2017 05:00
16 października 1978 roku z balkonu Bazyliki św. Piotra padły pamiętne słowa: "Habemus papam!". Tłum zgromadzony na placu ze zdumieniem przyjął wiadomość, że nowym Ojcem Świętym został Polak, metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziś 39. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2017 07:17
Dziś mija 39 lat od dnia, w którym świat usłyszał, że papieżem został Polak, kardynał Karol Wojtyła. Wielu historyków i biskupów podkreśla, że wybór Polaka zaważył nie tylko na losach Kościoła katolickiego, ale i na dziejach ludzkości. 
rozwiń zwiń