Kancelaria Prezydenta nie wyklucza "wkroczenia" w rozmowy z rezydentami

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 09:19
Jeżeli rozwój wypadków ws. protestu lekarzy rezydentów będzie negatywny, to jest pole do tego, żeby także Kancelaria Prezydenta "wkroczyła" w rozmowy - powiedział we wtorek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
Pałac Prezydencki w Warszawie
Pałac Prezydencki w WarszawieFoto: Naumov S./Shutterstock.com

Prezydencki minister podkreślił, że to rząd ma narzędzia do rozwiązania sporu. - Poczekajmy na sekwencje wydarzeń. Dzisiaj wiemy dobrze, że budżet jest w rękach rządu, jest instrumentem polityki rządu - więc w tym sensie, ponieważ te protesty głównie dotyczą kwestii budżetowych, to też oczywistym jest, że rząd ma do tego narzędzia, żeby porozumieć się w tej sprawie ze środowiskami lekarskimi, medycznymi. Czekajmy. Jeśli rzeczywiście, tak - jak pan prezydent zadeklarował - ta sekwencja będzie negatywna, rozwój wypadków będzie negatywny, to oczywiście jest pole do tego, żeby także Kancelaria Prezydenta wkroczyła w te dyskusje - powiedział Szczerski we wtorek w radiu RMF FM.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w poniedziałek podpisał zarządzenie ws. powołania zespołu do spraw systemowych rozwiązań finansowych w ochronie zdrowia, przyszłości kadr medycznych i sposobu ich wynagradzania. Powołanie zespołu zapowiedziała po spotkaniu z rezydentami premier Beata Szydło. Pierwsze spotkanie zespołu zaplanowano na 20 października w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie o godz. 10.

Jak mówił Szczerski, "rozumiem, że jeszcze w tym tygodniu rozpoczyna pracę zespół, który powołał rząd". - A rzeczywiście rząd i protestujący mają w tej sprawie narzędzia do tego, żeby protest zakończyć i żeby dojść do porozumienia - dodał. Jak podkreślił, "pan prezydent liczy na to, że te rozmowy będą prowadzone".

- Jeśli rzeczywiście obie strony sporu uznają, że wyczerpały się wszelkie możliwości ich rozmowy, one się nie wyczerpały, dlatego, że (...) prace się dopiero rozpoczynają tak naprawdę - to wtedy oczywiście pan prezydent i jego służby - Kancelaria nie uchyla się od tego, żeby podjąć się także w tej sprawie rodzaju mediacji - powiedział szef gabinetu prezydenta.

Jak wynika z informacji uzyskanych w MZ, zespół ma opracować propozycje rozwiązań, które mają poprawić sytuację kadr medycznych w Polsce. Zajmie się między innymi analizą możliwości dalszego zwiększania wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia oraz przeglądem funkcjonowania ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Rezydenci protestują od 2 października. Część z nich prowadzi protest głodowy w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie. Protestujący chcą by lekarz rezydent zarabiał 1,05 średniej krajowej od teraz, domagają się wzrostu nakładów na służbę zdrowia i powołania zespołu do renegocjacji przepisów ustawy o minimalnym wynagrodzeniu.

pr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Protestujący lekarze rezydenci złożyli w KPRM pismo ze swoimi postulatami

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2017 14:29
Na ręce zastępcy szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Pawła Szrota rezydenci przekazali pismo z postulatami młodych lekarzy. W sobotę w Warszawie przed KPRM i w kilku innych miastach odbywają się pikiety poparcia dla protestujących.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To lekceważenie ludzi, którzy strajkują"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2017 16:15
- Mam wrażenie, że rządowi nie zależy na tym, by zakończyć ten spór – ocenił w audycji "W samo południe" poseł PSL Piotr Zgorzelski, odnosząc się do protestów lekarzy rezydentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister Henryk Kowalczyk: rząd musi odpowiedzialnie zwiększać wydatki na służbę zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 08:24
- Rząd jest zdeterminowany, by zwiększyć finansowanie służby zdrowia, ale nie może się to odbywać bez patrzenia na odpowiedzialny budżet – powiedział szef komitetu stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.
rozwiń zwiń